Je to právě týden, co se v ostravské zoo narodilo slůně. Poprvé v Česku. Po nadějném začátku přišly vážné komplikace. Matka Vishesh začala svého potomka agresivně napadat. Také ho pravidelně nekojí.

Celá situace v pavilonu slonů je velmi napjatá. Pracovníci zahrady jsou připraveni i na nejhorší variantu, že se odchov mláděte nepovede.

Zpráva ze středy 16. března

Slonice VisheshDramatické chvíle zažívali v ostravské zoo i ve středu. „Bojujeme o život mláděte. I když noc proběhla klidněji, není to dobré. Jeho matka Vishesh mu totiž nedává pít. A je otázka, jak to bude dál,“ popsala situaci ve středu odpoledne mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Dosud nadějně probíhající odchov prvního sloního mláděte v Česku se začal komplikovat v úterý. Vishesh začala svého potomka agresivně napadat. Přes noc se sice trochu uklidnila, ale je stále nervózní a pro změnu nechce nechat mládě pít mateřské mléko.Ošetřovatelům se ve středu odpoledne přesto podařilo mládě nakrmit. Veterinář samici aplikoval látku oxytocin, která podporuje tvorbu mléka a má vliv také na potřebu matky pečovat o mládě. Ošetřovatelům se poté podařilo Vishesh podojit a zhruba necelý litr mléka podali mláděti.

„Ovšem i to, že se povedlo mléko takto získat, byla otázka její vůle. Příště už se to nemusí podařit,“ podotkla Kalousková. V podvečer pak přišla ze zoo nadějná zpráva, že ošetřovatelé po dlouhých 17 hodinách viděli slůně, jak opět pije mléko matky.

Ošetřovatelé z ostravské zoo situaci průběžně konzultují s odborníky ze zoo v zahraničí, kde mají s odchovem slonů větší zkušenosti. „Dávají nám různé podněty, jak situaci řešit. Někdy slůně nejí i tři dny po porodu, a pak se chytí. To, že naše slůně se nějakou dobu nenajedlo, ještě není fatální,“ věří Kalousková.

Případné oddělení mláděte a jeho odchování člověkem je podle Kalouskové krajní varianta. Takový zásah ze strany člověka vede k nevratným změnám v chování mladých zvířat. Například jsou nepoužitelní pro další reprodukci. Pro veřejnost je sloní pavilon i nadále uzavřen.

Souvisejícící články:

Za změnou chování matky může být i stres

Vše o narození sloního mláděte zde. Sameček už sám pije

Nervozita v zoo stoupá, porod se blíží