V rámci návštěvy se setkal i se zástupci Národního strojírenského klastru a studenty, se kterými diskutoval v sále Divadla vědy v areálu Dolních Vítkovic.

„Trvám na tom, že ten rozdíl mezi tím, jak to vypadalo před 25 lety a současným stavem, je obrovský. Už krátce po Listopadu 89 jsem ale také varoval, aby naše očekávání nebyla větší než to, jak se mohla naše země rozvíjet. Myslím, že jsme tu mezeru mezi očekáváním a skutečností udrželi v dobrém rozpětí," řekl Václav Klaus.

Zlom a cesta zpátky

Zároveň také dodal, že sám cítí, že uprostřed tohoto období nastal určitý zlom a určitá cesta zpátky.

„Chvíli jsem proto také váhal, jestli se má nová knížka nemá jmenovat Cesta tam a zase zpátky. Nechtěl jsem tím ale příliš provokovat, a tak jsem zvolil jiný název. Musím však přiznat, že od poloviny minulé dekády vidím jistý zlom a postupné chřadnutí našeho politického systému. Dostali jsme se do trochu jiného období, než ke kterému jsme směřovali," uvedl dále Václav Klaus.

"Jásat nemohu…"

Uvedl také, že Česká republiky na rozdíl od Slovenska, Polska, Rakouska či Německa až do druhého čtvrtletí letošního roku stále nedosáhla úrovně HDP z roku 2008.

„Předběžná čísla za třetí čtvrtletí roku 2014 naznačují, že se to možná povedlo až teď. Takže ani z tohoto pohledu určitě úplně jásat nemohu," řekl bývalý prezident.

Šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík potvrdil, že i tato společnost se až v letošním roce dostává na standard z roku 2008.

„V posledních dvou letech pozorujeme velmi mírný růst, ale rozhodně žádný boom. Co je toho příčinou? Jsem přesvědčen, že tuzemský byznys je nesmyslně drcen destrukčními poplatky. Jen pro příklad, 500 milionů korun dáváme jen na poplatky v energetice. A platíme i další poplatky. Jde o problém dlouhodobý, na který už také několik let poukazuji," uvedl šéf strojírenských Vítkovic.