Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženy z Ostravska straší vadné prsní implantáty

Ostrava -Skandál s prsními implantáty z Francie a Nizozemska se bolestně dotýká i žen z Ostravska a Moravskoslezského kraje. Mnohé se bojí zdravotních komplikací a toho, že budou muset na další operaci.

12.1.2012
SDÍLEJ:

Šéf ostravské Kliniky plastické chirurgie Otakar Lucák.Foto: Deník/Miroslav Kucej

Šestačtyřicetiletá paní Marcela, která si nepřála zveřejnit celé své jméno, ale Deník ho zná, si nechala před pěti lety zvětšit prsa na jedné z ostravských klinik plastické chirurgie. I když pravidelně chodí na lékařské kontroly prsů, velmi znervózněla, když se dověděla o nevyhovujících prsních implantátech z Francie a Nizozemska, které by mohly ženám způsobit zdravotní komplikace.

„Dostala jsem strach, jestli ty implantáty také nemám a kvůli kráse teď nebudu trpět. Okamžitě jsem si našla propouštěcí zprávu z kliniky a zjišťovala, jaký materiál u mě lékaři použili. Ulevilo se mi, mám výrobky jiné firmy,“ říká paní Marcela.

Žen, jako je ona, je v Ostravě více. Potvrzuje to i šéf Kliniky plastické chirurgie Ostrava Otakar Lucák. Denně mu z celého Moravskoslezského kraje volají desítky pacientek. „Deset dvacet žen denně se ptá, jaké implantáty jsme jim voperovali. Uklidňujeme je, že těchto implantátů, o kterých se teď mluví, jsme za šestnáct let praxe voperovali pouze několik kusů. A ani ty podle mého názoru nepoškodí pacientku na zdraví,“ řekl Lucák.

Obavy žen, které prodělaly rakovinu prsu, o orgán kvůli nemoci přišly a rekonstrukci prodělaly ze zdravotních důvodů, pomáhá řešit i předsedkyně a koordinátorka ostravského občanského sdružení Onko-Amazonky Ludmila Váchová. „To víte, že mají strach. Už to, že se snaží překonat vážnou nemoc, je stojí hodně sil, a teď by k tomu měly řešit ještě další zbytečné komplikace. Všem, které se na nás obrátí, poradíme, jak v případě pochybností postupovat dál,“ uvedla Váchová s tím, že v Ostravě je v současnosti asi sto členek sdružení Onko-Amazonky, dvanáct z nich je po rekonstrukci prsu. „Většina má implantáty vymodelované z vlastního těla. Ovšem jednu naši členku, která má silikonový implantát, doslova zatlo, když se o problematických implantátech z Francie a Nizozemska začalo mluvit. Okamžitě kontaktovala svého lékaře, který ji operoval. Ujistila se, že v jejím případě nebezpečí nehrozí,“ dodala Váchová.

Přehled o implantátech mají zdravotní pojišťovny

Přehledy o prsních implantátech, které byly voperovány ženám ze zdravotních důvodů, si dělají zdravotní pojišťovny. Mluvčí Revírní bratrské pokladny Jan Vomlela uvedl, že od roku 2007 pojišťovna svým klientkám hradila pětadvacet prsních implantátů. Jen jeden z nich byl „ten nebezpečný“.

Od roku 2007 byly prsní implantáty použity také u osmnácti pojištěnců České průmyslové zdravotní pojišťovny. Potvrdila to její mluvčí Elenka Mazurová. „O úhradě nákladů na zdravotní péči na vynětí implantátu, eventuálně na nový implantát budou zdravotní pojišťovny jednat v součinnosti s ministerstvem zdravotnictví. Domníváme se, že pokud bude nutné vynětí ze zdravotních důvodů, tak nebude záležet na tom, jestli byl implantát implantován z estetických, nebo zdravotních důvodů. Na druhé straně ale budeme určitě jako zdravotní pojišťovny hledat odpověď na otázky okolo právní odpovědnosti za škody, pokud by se skutečně potvrdilo, že ty dodávané implantáty neměly vlastnosti, které byly požadovány pro jejich užití,“ konstatovala Mazurová.

Odborný ředitel ostravské Všeobecné zdravotní pojišťovny Michal Vojáček upřesnil, že každý rok hradí pojišťovna svým klientkám v Moravskoslezském kraji desítky rekonstrukcí prsu ze zdravotních důvodů. „Od roku 2007 šlo vždy o jiné typy prsních implantátů. Z těch údajně vadných nebyl voperován žádný,“ řekl Vojáček.

Fakultní nemocnice vadné implantáty nepoužívala

Pacientky, které rekonstrukci prsu prodělaly v ostravské fakultní nemocnici, mohou být podle jejího mluvčího Tomáše Oborného v klidu. „Naši plastičtí chirurgové žádný z prsních implantátů, které mají být vadné, pro pacientky nepoužili,“ ubezpečil Oborný.

NEPŘEHLÉDNĚTE

K problematice zdravotně nevyhovujících prsních implantátů výrobce Poly Implant Prosthese (PIP), Francie a prsních implantátů M-implants, výrobce Rofil Medical Nederland BV, Nizozemska najdou ženy informace na webových stránkách ministerstva zdravotnictví (www.mzcr.cz) a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (www.sukl.cz).

Plastický chirurg: Ženy se všemi typy implantátů by měly chodit na kontroly

Šéf ostravské Kliniky plastické chirurgie Otakar Lucák uklidňuje ženy, kterým byly voperovány silikonové prsní implantáty. Je přesvědčen o tom, že francouzský a nizozemský výrobce implantátů, které mají být „vadné“, podle všeho zřejmě pochybil morálně, jeho výrobky však nejsou škodlivé, jedovaté, karcinogenní a nepoškodí pacientkám zdraví, jak se povídá.

„Asi bychom se ze všeho nejdříve měli ptát, proč tato kauza vznikla právě teď, když byly implantáty z trhu staženy už v roce 2010, kdo z ní má prospěch. Řekl bych, že za jejím vznikem je byznys a konkurenční boj,“ míní plastický chirurg.

Tvrdí, že na jeho klinice za šestnáct let praxe použili pouze několik kusů těchto údajně vadných implantátů. Žádné problémy se však u pacientek neprojevily. „Tyto implantáty prošly řádnou certifikací Státního úřadu pro kontrolu léčiv, nejsou to tedy žádné „levné šunty“ a nekvalitní zboží,“ podotkl Lucák.

Ženám se všemi typy prsních implantátů doporučuje, aby chodily pravidelně na kontroly k lékaři. „Pro klid duše. Jednou mají v těle cizí těleso, už jenom proto by měly chodit na prohlídky. A to už nemluvím o tom, že kontrolovat ženám prsy preventivně kvůli rakovině a dalším chorobám je důležité a užitečné. To totiž považuji za samozřejmost,“ radí plastický chirurg s tím, že všechny pacientky kliniky, které se počítají na tisíce, sledují a kontrolují zdarma. „Je to o odpovědnosti kliniky i samotných pacientek ke svému zdraví,“ míní lékař.

Autor: Miroslava Chlebounová

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kariérní týden na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
3

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení