Celková délka letošního ročníku přesahuje 500 kilometrů, ve dvoudenním závodním harmonogramu (plus slavnostní páteční zahájení) se počítá s 16 rychlostními zkouškami, takzvanými „erzetami“, na osmi úsecích v celkové délce přes 150 kilometrů.

Rychlostní zkouška Valašské Rally 2023 povede Dolními Vítkovicemi v Ostravě. Foto: se souhlasem pořadatelůRychlostní zkouška Valašské Rally 2023 povede Dolními Vítkovicemi v Ostravě. Foto: se souhlasem pořadatelůZdroj: Deník/Petr Jiříček

Kudy povede trasa Valašské Rally? 
Závodními úseky jsou při Valašské Rally erzety (rychlostní zkoušky), mezi nimi se závodníci přeskupují v běžném provozu bez omezení. Erzet je na programu celkem 16. První a třetí povede v oblasti Poličné na okraji Valašského Meziříčí, druhá a čtvrtá mezi místní části Lešná a předměstím Nového Jičína. Pátá a šestá erzeta povedou jižně od Rožnova pod Radhoštěm přes Vidče, sedmá a osmá z Hukvald směrem k Frenštátu pod Radhoštěm. Tyto erzety jsou na programu v sobotu.
V neděli povede devátá a dvanáctá erzeta z Velké Lhoty k Bystřičce mezi Rožnovem a ValMezem, desátá a třináctá kolem Juřinky severozápadně od ValMezu a jedenáctá a čtrnácá ještě o něco západněji z Choryně. Speciální patnáctá a šestnáctá erzeta jsou na programu právě v Dolních Vítkovicích v Ostravě. Start bude v podjezdu Ruské ulice, dále trasa povede kolem Velkého světa techniky k Národnímu zemědělskému muzeu a dál kolem vysokých pecí 4 a 6 až k Bolt Tower a znovu k místu startu.
Tento okruh si závodníci zopakují ještě jednou celý a potřetí částečně, než zamíří do cíle na Hlubinu. Druhá dolnovítkovická erzeta bude totožná. Slavnostní páteční start a nedělní cíl budou ve Valašském Meziříčí.

Poprvé v historii bude dějištěm nejen Valašské Rally, ale jakékoli rally industriální areál Dolních Vítkovic v Ostravě. Organizátoři tam naplánovali dvě erzety, startovat se bude v neděli 2. dubna ve 14.15 hodin. „Je to aktivita, která zde ještě nebyla, proto se na Valašskou Rally těšíme. Dostanou se k nám díky ní i noví návštěvníci, na druhé straně je to technicky složitá událost, navíc premiérová. Spoléháme na to, že organizátoři jsou zkušení a kompetentní, několikrát jsme si trasu společně procházeli,“ řekl Deníku ředitel Dolních Vítkovic Tomáš Šiřina.

Pod vysokou pecí závodníci absolvují dva a půl okruhu se startem v podjezdu v Ruské ulici a po dvojím obkroužení areálu s cílem na Hlubině. „Areál si budeme předchystávat, nicméně vstup do něj bude omezený až v neděli od osmi hodin ráno,“ popsali organizátoři Deníku s tím, že speciální vstup pro běžné návštěvníky Dolních Vítkovic bude zřízen do Velkého světa techniky, do objektů lezecké stěny Tendon Hlubina, trampolínárny HopJump Ostrava a také do expozice FUTUREum.

Areál bude oplocen zvenčí i zevnitř, nepřístupná bude jen závodní plocha. Kolem ní organizátoři počítají s pěti diváckými zónami. Stát se bude podél trati, vzniknou i provizorní tribuny. Středem areálu se návštěvníci Valašské Rally budou moci pohybovat bez omezení, naopak tam pro ně bude připraven doprovodný program.

„Dva průjezdy budou doprovázet prezentace spolku ÚAMK a BESIPu, výstavy sportovních a tuningových vozidel i záchranné techniky. Od dopoledních hodin se v areálu uskuteční 1. Valašská Rally RC modelů. Motoristický program budou doprovázet vystoupení hudebních skupin Fattt Boys, Gate Crasher a Motorband,“ naznačuje ředitel Valašské Rally Jaromír Tomaštík.

Omezení dopravy a MHD

Motoristický svátek v Ostravě si vyžádá omezení v bezprostředním okolí areálu Dolních Vítkovic, do něj a z něj se pak budou závodníci přesouvat v běžném provozu bez omezení. „Uzavřena bude Ruská ulice směrem do areálu od křižovatky s Výstavní ulicí, v areálu pak celá Ruská ulice i Vítkovická ulice,“ řekli organizátoři Deníku.

Nedělní 2. etapa 40. ročníku Valašské Rally přinesla mnoho dramatických soubojů, ze kterých nakonec vyšel vítězně Václav Pech. Druhý dojel Filip Mareš a třetí úřadující mistr Jan Kopecký.
Valašská rallye míří premiérově i do oblasti Dolních Vítkovic

Dopad bude mít rally také na městskou hromadnou dopravu. Zatímco zastávka Hlubina bude běžně přístupná, ze zastávky Dolní Vítkovice se cestující dostanou pouze do areálu jako diváci rally, nikam jinam. „Kdo nemíří na rally, doporučujeme výstup z tramvají jinde než na zastávce Dolní Vítkovice,“ upozorňují pořadatelé. Omezení na zastávce i na uzavřených silnicích potrvají v neděli od 8 do 19 hodin.

„Věřím v mocný ohlas, ve velkou návštěvu a sám udělám vše pro propagaci,“ řekl Deníku známý ostravský motoristický komentátor Martin Straka, který se postará o vytvoření skvělé atmosféry podél trati obou průjezdů.