Slavíte Valentýna? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.

Den svatého Valentýna se slaví v anglosaských zemích 14. února jako svátek lásky mezi partnery.

K Valentýnu se váže mnoho zvyků, jedná se především o koupi dárků, květin, cukrovinek nebo výrobu takzvaných valentýnek.

Zamknutí lásky

Nedávno se do České republiky dostal i hit uzamykání zámečků lásky.

Není však tajemstvím, že právě díky svátku zamilovaných se zvedá poptávka po květinách, nebo již zmíněných zámečků. Po celém světě se setkáváme s různými názory na Valentýna. Jsou lidé, kteří ho oslavují, ale existují i ti, kteří svátek nesnáší.

Kdo byl svatý Valentýn? Svatý Valentýn historicky doložená postava (možná však „poskládaná" z několika postav, kněžích jménem „Valens" „ctihodný", umučených v době císaře Claudia II.)
Valentýn měl žít v době císaře Claudia II Gothica (268 až 273 n. l.). Někdy v době jeho panování (nejspíš 269) byl popraven. Legenda praví, že Řím byl za vlády Claudia v ohrožení. Císař zakázal mladým mužům zasnoubení a svatby v celém Římě, aby je o neodvádělo od služby ve vojsku.
Křesťanský biskup (kněz) Valentýn však císařské nařízení nerespektoval a tajně oddával zamilované páry. Byl proto 14. února (269) popraven.
Před smrtí prý napsal milostný dopis jisté ženě (tradice valentýnek). Později byl prohlášen za svatého. Legenda je v různých podáních ještě širší. Podle jiné verze byl Valentýn moudrým a vzdělaným mužem, uznávaným i samotným císařem Claudiem. Tomu však vadila Valentýnova křesťanská víra. Proto pověřil městského prefekta Astoria, aby ten vzal Valentýna do svého domu a dohlédl na něj. Valentýn se modlil za slepou prefektovu dceru a té se vrátil zrak. Pohané však zázraku neuvěřili, vtrhli do prefektova domu a Valentýna sťali.

Pokud ještě nemáte dárek na Valentýna, nezoufejte, přinášíme vám pár tipů, kde ho můžete pořídit.

Sázka na květiny

Květinářství Orchidea v Obchodním centru Laso se na tento den připravovalo 14 dní předem, aby mohla zákazníkům nabídnout dostatek zboží. Už při vstupu do prodejny si lidé mohli všimnout výlohy, kterou zdobíila spousta dekorací s valentýnskou tematikou.

„Právě květiny jsou to, na co muži vsázejí," informovala jedna z prodávajících. Květinářství nabízí květiny řezané, sušené i umělé. Zákazníci si mohou nechat kytici sestavit dle vlastní představy, ale raději si vybírají již hotové květiny, a to v rozmezí 150 až 200 korun. Pokud si lidé nechávají kytici vázat na přání, jedná se především o jarní kombinace.

„Každý rok muži vsázejí na klasiku. Kupují červené růže a tulipány," upřesňuje prodavačka.

Čokoládové pralinky

Limitovanou edici čokoládových pralinek si na Valentýna připravila Amali Chocolaterie, která se nachází ve Fórum Nová Karolina v Ostravě.

„Speciálně na Valentýna jsme vyrobili pralinky ve tvaru srdce. Klienti si mohou vybrat ze dvou příchutí marcipánová nebo nugátová, a to v růžové nebo bílé barvě," uvedla Petra Tománková. Samozřejmě nechybí ani výzdoba interiéru. Valentýnská srdíčka si můžete zakoupit v dárkovém balení, a to po šesti kusech. Navíc obdržíte i skládačku nebe, peklo, ráj jako zpestření.

Nejznámější francouzskou cukrovinku, makronku, si pro své zákazníky připravila cukrárna Ollies, která má pobočku jak ve Vítkovicích, tak i v Porubě. Vyrobili speciální srdíčkové makronky, které si lidé mohou zakoupit ve speciálním balení spolu s růži uvnitř ručně vyrobené krabičky. Pokud jste ale makronce nepřišli na chuť, nevadí, lze si objednat i dort ve tvaru srdce nebo si na pobočkách zakoupit cupcakes.

Květiny po internetu

Nemáte čas shánět květiny na svátek zamilovaných? Nevadí! Květinářství I-Květiny sídlící v Nové Bělé a ve Vítkovicích nabízí rozvoz zdarma po celé Ostravě a okolí!

„Je to jednoduché. Stačí nás kontaktovat na webových stránkách www.i-kvetiny.cz a vše doručíme i v den objednávky," prozradila prodavačka Lenka.

„Aktuálně si mohou zákazníci vybrat na webových stránkách balíčky z lásky. Jedná se například o raffaello společně s barevnou kombinací tulipánů nebo láhev šampaňského s velkým kornoutem plným květů a trvanlivou orchidejí," dodala.

Spousta lidí žije on-line, a tak někteří lidé dávají přednost objednání kytice z pohodlí domova. I toto květinářství potvrzuje, že nejčastěji jsou odebírány červené růže.

MICHAELA NEDOMOVÁ

Svátek zamilovaných má u nás mladou tradici

Pro některé z nás jsou oslavy spojené s tzv. Dnem svatého Valentýna jen dalším uměle importovaným svátkem, který s naší tradicí nemá nic společného. Pro jiné jsou naopak vítanou příležitostí projevit lásku a náklonnost. Jedno je jisté. Pro obchodníky je to po vánočním šílenství další možnost, jak mít vyšší tržby. Mezi nejčastější dárky patří řezané i hrnkové květiny.

„Tržby jsou dny před svatým Valentýnem i v samotný den větší. Hrnkové květiny už máme nachystané, přizdobené na Valentýna a nabízíme samozřejmě i ty řezané, včetně dárečků. Ve zboží se najdou zamilované andělky s nápisem Love nebo třeba dřevěné myšky se srdíčky," říká Petra Trunčíková z květinářství Agave v Dolním Benešově.

Větší zájem je o Den matek a MDŽ

„Nějaké drobnosti máme speciálně připravené, třeba proutěná srdíčka, ale vzhledem k tomu, že svatý Valentýn letos připadá na neděli, tak od toho žádný boom neočekávám. Někteří lidé přijdou, ale z okolí aby si někdo přijel pro jednu nebo tři květy, je málo nepravděpodobné. Daleko větší zájem, co se prodeje kytek řezaných i hrnkových týká, je Den matek a MDŽ. Tyto svátky jsou v našich poměrech na tom lépe. Navíc u starších lidí je stále zakořeněno, že svátek svatého Valentýna je implantovaný, takže ho ani moc neslaví," říká Andrea Vávrová z květinářství Kristýnka na náměstí Hrdinů v Krnově.

Můžete využít také doručení květin. Například firma Felixe Flowers, kterou najdete u Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách, zaručuje dodání květin rychle a dokonce i ve stanovený čas. Ke kytici můžete připojit i romantický vzkaz.

Kromě květin se zamilovaní obdarovávají sladkostmi. Připraveni jsou na to například v Cukrárně u Babičky v Ostravě. „Máme v prodeji valentýnské marcipánové figurky, srdíčka, medvídky i výběr z čokoládových pralinek ve tvaru srdíček. V průběhu týdne si zákazníci mohou koupit minidortíčky ve tvaru valentýnského srdíčka," říká provozní cukráren v centru a v Porubě Jana Rašíková.

Svátek dodržují spíše mladí

„Nejvíce děláme čokoládová a marcipánová srdíčka, vše jen z pravé čokolády a z mandlové marcipánové hmoty nebo z mléčné modelovací hmoty, kterou mají mladí nejradši. A tento svátek dodržují spíše právě mladí. Zákusky zdobíme srdíčky. Pečeme také dorty potažené červenou nebo růžovou mléčnou modelovací hmotou," vypočítává Ludmila Jařabová, majitelka cukráren v Opavě a v Kravařích.

Dort zvaný batulek si můžete nechat upéct ve firmě Semag. Váží 800 g, je zdoben krajkou a ručně modelovaným dekorem z potahovací mléčné hmoty. Můžete si vybrat ze tří variant malina, kakao, vanilka za 219 korun.

A že láska prochází žaludkem, na to vsadily i některé restaurace. Valentýnské menu mají přichystáno v restauraci Oki Coffee v Ostravě-Třebovicích. Do 11. února si jej můžete objednat za 990 korun. Jan Maria hotel ve Slívově ulici ve Slezské Ostravě láká zamilované na menu o třech chodech za 535 korun. Pro zájemce o ubytování má v záloze také zvýhodněný balíček. Podobný balíček si můžete koupit v restauraci Bamboo a noc v hotelu Park Inn by Radisson Hotel Ostrava. Welcome drink, čtyřchodovou degustační večeři, ubytování, vstup do wellness a fitness, včetně snídaně formou bufetu, přijde zamilovaný pár na 2290 korun. Nutná je rovněž rezervace.

Oslavy Svátku zamilovaných za hranicemi Česka

USA Ve Spojených státech má posílání nejrůznějších přání velmi dlouhou tradici. První valentýnská přáníčka byla vyrobena v devatenáctém století. Přání se malovala ručně na papíře ze zámoří a zdobila se ornamenty, korálky, mořskými škeblemi, sušenými květinami, šiškami a různými bobulemi a semínky.Anglie V Anglii byli lidé zase přesvědčeni, že 14. února si ptáci volí své partnery. Zejména holubi a holubice, kteří jsou známí tím, že se páří na celý svůj život jen s jedním partnerem, podobně jako labutě. Proto jsou holubi používáni i jako symbol věrnosti. Skotsko Ve Skotsku se každoročně pořádá festival, na kterém si mladí lidé losují z klobouku jméno svého Valentýna nebo Valentýnky, se kterými pak mají protančit následující večer. Podle jiného skotského zvyku se vaším Valentýnem nebo Valentýnkou stane první člověk, do kterého ten den náhodou narazíte na ulici.Austrálie Australští obchodníci byli v době zlaté horečky každoročně zahlcováni objednávkami „valentýnek" v ceně mnoha tisíců liber. V Austrálii byli totiž náhle zbohatlí zlatokopové ochotni platit nehorázné sumy za pečlivě propracované navoněné valentýnské figurky vyrobené ze saténových polštářků a ozdobené květinami, malovanými škeblemi a vzácným ptačím peřím. Itálie V Itálii se dříve touto dobou konal „jarní festival" pod širým nebem. Mladí lidé se shromažďovali v okrasných parcích, poslouchali hudbu a četli básně a pak korzovali se svým vyvoleným Valentýnem nebo Valentýnkou parkem.

Anketa: Slavíte Valentýna?

Žaneta Vostrá, 23 let, Havířov:

S partnerem si dokazujeme lásku každý den. Valentýn je spíš americký svátek, který moc neuznáváme. Upřednostňujeme 1. Máj.

Vojtěch Tomi, 21 let, Ostrava:

Tento svátek neuznávám. Myslím, že by si lidé měli dokazovat lásku každý den. Kvůli Valentýnu se dělá zbytečný povyk.

Věra Večerníková, 30 let, Orlová:

Někdy ano, někdy ne. Záleží na tom, jaká je nálada. Podle mě je to komerční svátek, který jsme převzali od Američanů. Typický český svátek je například MDŽ.

Michal Kapcala, 23 let, Ostrava:

Tento svátek neuznávám. Když budu chtít přítelkyni udělat radost, tak to můžu udělat kdykoliv. Dokazování lásky není záležitost jednoho dne.

Adéla Majerová, 41 let, Bystřice:

Podle mého názoru je tento svátek zdomácnělý, takže nevidím důvod, proč ho neslavit. Já osobně tento svátek zamilovaných neslavím, protože mám dva dny před Valentýnem narozeniny.

Petr Gilar, 30 let, Nový Jičín:

Podle mě je to jeden den v roce, kdy tomu druhému dokážeme, že si ho vážíme. Já však letos Valentýna neoslavím, protože nemám s kým.

Ptali se a fotografovali zpravodajové Deníku