V pátek 24. února to bude už rok od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Starobělská fara se od té doby stará o desítky rodin uprchlíků – aktuálně o 50 rodin o 150 lidech. U příležitosti smutného výročí bojů pro ně uspořádala mši za padlé, raněné a ukončení války.

Bohoslužbu ve zcela zaplněném kostele celebroval biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David. Následovalo setkání většiny ukrajinských rodin na faře, především žen a dětí, ale také seniorů.

Zleva Tomáš Macura, Ivo Vondrák a Zuzana Bajgarová.
Konec demokracie v ANO? Těmito dokumenty hnutí žádá hlavy tří rebelů z Ostravy

„Sháníme jim ubytování, přičemž často jsou ubytováni v místních rodinách, na ubytovnách a podobně. Hledáme jim práci, brigády, každý měsíc dáváme dohromady u desítek institucí potravinové sbírky a potřebným pak rozdáváme na 600 až 800 kilogramů potravin a drogérie,“ popsal Deníku poskytovanou pomoc jeden z organizujících dobrovolníků Vojtěch Vlček.

Dobrovolníci z příspěvků dárců organizují pro ukrajinské rodiny také pravidelná měsíční setkání, rodiny byly i na koncertu Jarka Nohavici, v ostravské zoo, na horách, děti zase měly zajištěný letní tábor.

Největší výstava balonků v ČR, která je součástí Čokoládového Festivalu, 17. února 2023, výstaviště Černá louka, Ostrava.
VIDEO: Premiéra v Ostravě. Rekordních 40 tisíc balonků vytvořilo podmořský svět

Osudy rodin jsou různé, ale smutné. „Je tu řada lidí, kteří mají velmi těžký osud, někteří zranění z Mariupolu. V Ostravě byla operovaná a vyléčena holčička, je tu matka, která přišla o tři blízké v Mariupolu. Noví stále přicházejí, nebo se znovu vracejí,“ popsal osudy některých uprchlíků Vojtěch Vlček, podle něhož je stále těžší získávat pro uprchlé Ukrajince podporu.