„V minulých letech docházelo v adventní době k jednomu až dvěma poškozením slavnostního osvětlení a pracovníci Technických služeb Moravské Ostravy a Přívozu prováděli kontrolu jedenkrát týdně. Letos došlo celkově k devatenácti poškozením! Naši lidé vyjížděli na kontroly i třikrát nebo čtyřikrát týdně a menší závady na místě hned opravovali. Přesto se letošní náklady na opravy poškozeného a zničeného osvětlení vyšplhají přes 100 tisíc korun,“ konstatuje místostarosta David Witosz.

Velký ostravský koncertní sál s kapacitou 1300 míst v hledišti, uspořádaném do tzv. vinohradu, bude rozčleněn do menších sekcí a část hlediště bude i za samostatným pódiem.
Model interiérů koncertní síně pro Ostravu je hotový. Projekt zaujal i ve světě

„Vandalové řádili v průběhu prosince takřka na všech vyzdobených místech a osvětlení v centru města ničili opakovaně," uvedla v tiskové zprávě obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Hana Lajčíková s tím, že například na Masarykově náměstí došlo celkem čtyřikrát k poškození osvětlení na minimálně 18 místech a bude muset být sejmuto a kompletně repasováno. 

Vandalové v centru Ostravy zničili sváteční výzdobu.Vandalové v centru Ostravy zničili sváteční výzdobu.Zdroj: ÚMOb Moravská Ostrava a Přívoz

„V Husově sadu někdo 8. prosince ulomil a ukradl kouli na čepičce fontány, potrhal přívodní kabely pro světelné koule a světelnou bránu použil jako žebřík. Ta zkratovala a před Vánocemi ji již nešlo opravit. Stejně tak někdo pošlapal a rozkopal kouli ve fontáně na Smetanově náměstí a poničil světelného anděla na Hlavním nádraží. Ten musel být vyměněn," popsala dále Hana Lajčíková.

Ostravar Aréna
Co bude s Ostravar Arénou? Město čeká strategické rozhodnutí, emoce jen lítají

„Letos poprvé se na náměstí Svatopluka Čecha vztyčil desetimetrový umělý vánoční strom s celkem 27 tisíci větvemi, který od roku 2016 až do loňského roku zdobil Masarykovo náměstí. Už po pár dnech byly ze stromu odcizeny a zničeny tři baňky,“ pokračuje ve výčtu škod David Witosz. Tyto pachatele se městské polici podařilo dopadnout a škoda jim byla vyčíslena.

„Vzhledem k faktu, že tradiční vánoční trhy, tak jak je známe z minulých let, se letos bohužel kvůli vládním omezením centrum města neuskutečnily, stala se světelná výzdoba spolu s dvaatřicetimetrovým vyhlídkovým kolem a kluzištěm takřka jedinými symboly Vánoc. O to smutnější je fakt, že se najdou lidé, kteří se neštítí zničit i toto vánoční kouzlo," komentovala na závěr počínání vandalů Lajčíková.