„Vánoce? Těším se, zůstalo mi ještě něco z narozenin…“ nechává se slyšet Mrkvička odkazujíce na vaječný koňak. Ten má v oblibě a příbuzní či personál domova neopomenou plnit „placačku“, z níž si pak pocucává.

Narozdíl od loňska zůstává 103letý senior letos na Vánoce v DPS. „Rýži nemám rád!“ upozorňuje před štědrovečerní večeří, která se ovšem skládá z obligátní hrachové polévky, bramborového salátu a smažené ryby.

To je ostatně klasika, na níž je rodák z Opatovic u Kutné Hory celý život zvyklý. Vánoce, jak syn Vladimír uvádí, se doma sice nesly v ateistickém duchu, ale otec se staral, aby si je se sestrou Vlastou náležitě užívali.

Mrkvičkovi příbuzní popisují, že dříve zabíjel před svátky kapry a dělal z nich polévku i řízky. „Švestková omáčka se u nás nejedla,“ říká syn Vladimír a vzpomíná, jak mu táta zabalil trolejbus jezdící na plochou baterii.

Dárky, ty nyní dostává Mrkvička starší praktické (papuče, kalhoty), ale i oblíbené (sladkosti, vaječný likér). Má rád cukroví, které také nachází spolu s ovocem pod stromečkem v balíčcích rozdávaných obyvatelům DPS.

„Vánoce měl letos svým způsobem dvakrát,“ dodává ke 103letému klientu pracovnice zařízení Milena Kantorová. Na mysli má oslavu jeho narozenin, kterou kazil jen fakt, že na trhu chybějí přání lidem žijícím nad stovku…