Pokud si řeknete „ať se má taky dobře,“ je to chyba. Rozhodně zapomeňte na bramborový salát a smaženého kapra. Psi totiž bramborový škrob špatně tráví, stejně tak jim škodí cibule – zejména syrová – nemluvě o tuku z majonézy. Takže bramborový salát rozhodně ne.

Totéž platí o smaženém mase, ať už jde o řízek nebo rybu. Nadměrné množství tuku může způsobit zánět slinivky břišní, a to i u vás, nejen u psa. Do psí misky ani o Vánocích nepatří například rozinky z vánočky. Už malá dávka může způsobit vážné komplikace a vést ke zvracení, průjmu až k selhání ledvin.

Obecně platí, že běžná lidská strava je pro psa nevhodná. Buď obsahuje moc cukru, nebo je naopak přesolená, takže psovi hrozí otrava sodíkem. Slané navíc vyvolává pocit žízně a přeplnění žaludku vodou může u velkých plemen způsobit nadýmání a následně torzi.

Jestliže tedy chcete svému psovi přilepšit, můžete mu dát třeba kousek vařeného rybího či jiného libového masa, jogurt, jablko, mrkev nebo brokolici. Ale jen malinko.

Psům totiž vyhovuje pravidelný režim a jednotvárnost krmení, kterým se přizpůsobí žaludeční mikroflóra. Na občasné malé přilepšení od pánova stolu by měl proto být pes zvyklý už od štěněte.

„Já sám krmím svého psa granulemi StarVita. Sem tam mu přilepším kapsičkami nebo konzervami stejné značky. A dodržuji pravidlo – i když bych se tím jako zvěrolékař neměl moc chlubit – že poslední sousto patří psovi,“ přiznává veterinární lékař MVDr. Jan Herčík.

„Není pravda, že se do granulí nesmí nic přidat. Pokud firma vyrábí granule, konzervy či kapsičky jedné řady, dají se kombinovat, protože mikroflóra žaludku je na tento druh krmiva přizpůsobená. Klidně tak můžete psovi přilepšit a zvolit kompromis, aby bylo krmení vhodné ze zdravotního hlediska a přitom chutné, ale aby zároveň bylo přijatelné pro jeho pána z hlediska pohodlí a peněz,“ dodává veterinář.

Takže rada za závěr:Ušetřete o vánočních svátcích nadměrné zátěže alespoň psí žaludek, když už ne ten svůj. A pokud chcete svému mazlíkovi přilepšit, dělejte to s rozmyslem.