Na šestitunovém autě s návěsem, aby splnil přípustné zátěžové normy zdejší dlažby, se jedenáctimetrový smrk kolem čtvrt na deset ráno objevil na Masarykově náměstí. Šofér Pily Ručka z Horních Tošanovic s ním zdatně prokličkoval mezi místními reklamními tabulemi, později však přiznal, že na odpovídající cestě si to s ním může v klidu štrádovat i osmdesátkou.

Co to však bylo platné, když vodou zalitou jámu pracovníci technických služeb špatně zaměřili a místo reálných dvou a půl metru naměřili pouze metr osmdesát. A tak se místo usazení čekalo, než ze Staré Bělé dorazí špalek na vypodložení!

V Nové Karolíně zasahovaly složky Integrovaného záchranného systému.
Poplach v Nové Karolině, lidé byli nuceni opustit nákupní centrum

„Strom je z Beskyd z oblasti Jestřábí z pozemku města Ostravy spravovaného Ostravskými městskými lesy a zelení,“ informovala mezitím mluvčí Ostravských Vánoc Pavlína Merendová s tím, že městské lesy nabídly strom k vánočnímu využití už v létě. V opačném případě by musel jít kvůli ohrožení kůrovcem k zemi, aniž by ještě posloužil dalšímu účelu.Městské lesy měly pro Masarykovo náměstí vytipovaných asi pět stromů.

„Poté jsme je objížděli se zástupci města, kteří měli právo poslední volby, a můžu říct, že si vybrali ten nejhezčí! Na výběr sice byly i vyšší stromy, ale jde o celkový dojem,“ řekl na místě Martin Mati, vedoucí střediska údržby zeleně Ostravských městských lesů, které instalují v Ostravě ročně zhruba tři až pět vánočních stromů, nejčastěji pro Ostravu-Jih.

Zdroj: Youtube

Na Masarykově náměstí zajišťují vánoční strom vůbec poprvé.Zhruba po tři čtvrtě hodině čekání dorazil špalek, který byl nezbytný k tomu, aby se stromu nemuselo seřezávat další patro větví a aby výšku, kterou se může pyšnit nad zemí, zbytečně neskrýval pod ní. Poté se pomocí hydraulické ruky strom během pár chvil přesunul z návěsu do jámy, kde jej poté pracovníci městských lesů dalšími trámky zajistili proti vyvrácení.

„Většinou bývá problém v tom, že díry bývají pro daný průměr stromu malé, a strom se pak musí seřezávat, což není úplně vhodné,“ popsal většinou opačné porodní bolesti usazování vánočních stromů Martin Mati.

Policisté Michal Folta (vlevo) a Jaroslav Neuwirt zachránili sebevraha, který se v Ostravě chystal skočit z mostu.
„Objímal sloup na mostě a třepal se,“ popsali policisté setkání se sebevrahem

Výzdoba nyní pohledově zhruba desetimetrového smrku ztepilého bude jiná než v předchozích letech, je mu tvořena takzvaně na míru. „Bude znázorňovat nový vizuální styl Ostravských Vánoc,“ vysvětlila Pavlína Merendová s tím, že zdobit se strom začne v těchto dnech tak, aby byl připraven na rozsvícení, k němuž dojde o prvním adventním a zároveň posledním listopadovém víkendu.

„Bohužel bez kulturního programu na pódiu, nebudeme proto uvádět přesné datum ani čas. V tuto chvíli si nemůžeme dovolit zvát na náměstí velké množství lidí,“ konstatovala s ohledem na proticovidová opatření Merendová. „Jsme si vědomi, že rozsvícení stromu je tradičně velmi oblíbeným bodem programu, který táhne tisíce návštěvníků,“ popsala dilema volby náměstkyně ostravského primátora Zuzana Bajgarová.

Zdroj: Deník