Na Ostravsku neměl dvanáctimetrový smrk z Jihu konkurenci. Mezi sedmi přihlášenými stromy bodovala dominanta z náměstí Ostrava-Jih na plné čáře a se ziskem 598 hlasů na webu Deníku porazila o 446 hlasů vánoční strom z Mírového náměstí ve Vítkovicích (152 hlasů).

Vánoční strom, Ostrava-Jih, náměstí Ostrava-Jih, prosinec 2023.
Známe vítěze. Nejkrásnější vánoční strom v Ostravě má Jih

Na dalších místech se umístily stromy z Alšova náměstí v Porubě (101 hlasů), náměstí SNP z Jihu (62 hlasů), z centrálního ostravského Masarykova náměstí (27 hlasů), z náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze (21 hlasů) a z Vratimova (10 hlasů).

Šest vánočních krasavců

Vánoční strom, Ostrava-Jih, náměstí SNPTakto vypadá další vánoční strom z Ostravy-Jihu, který stojí na náměstí SNP.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Paradoxní v této souvislosti je, že vítězný strom darovala Jihu obyvatelka právě z nedalekého Vratimova. Zajímavostí pak je, že jen v Ostravě-Jihu letos stojí a svítí hned šest vánočních stromů. Někoho pak může překvapit až páté místo stromu, který má v Ostravě symbolizovat Vánoce především. Jak už ale Deník s předstihem komentoval, zas tak překvapivé umístění pro jedenáctimetrovou jedli z Masarykova náměstí to není.

Karviná, vánoční strom u kostela sv. Marka, 3 prosince 2023.
Jak se vám líbí? Čtenáři poslali fotky vánočních stromků z celého kraje

A co že na dominantní vítězství v prvním, okresním kole říká starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář? „Zpráva nám udělala velkou radost. A přesně tak jsme to zamýšleli i my. Krásným vánočním stromem chceme dělat radost obyvatelům a návštěvníkům, o tom ostatně vánoční svátky jsou. A vánoční strom městského obvodu je jednou z cest, jak toho částečně docílit,“ řekl Deníku Martin Bednář.

Šmrnc dodává mašle

Zdroj: Čtenářské video

Nyní tento smrk poměří síly v krajském kole, z něhož vítěz postoupí do celorepublikového finále, kde se utká o čtvrtmilionovou odměnu pro svou obec. Bylo by proto dobré znát o jednom ze žhavých krajských kandidátů něco víc.

Rozsvícení vánočního stromu na náměstí Ostrava-Jih:

Toto je jeho příběh:

Na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce jsem doputoval z nedalekého Vratimova. Díky rozhodnutí majitelky zahrady darovat mě jako vánoční symbol nejlidnatějšímu městskému obvodu Ostravy nyní mohu zpříjemnit adventní dny tisícům lidí různého věku.

Těší mě, že se ke mně vrací, fotí se se mnou a říkají svým známým, jak jsem statný a krásný. Že spolu s nimi můžu prožívat báječnou atmosféru Vánoc na Jihu, které od 1. do 23. prosince právě na náměstí Ostrava-Jih vykouzlí každodenní kulturní program, minizoo, ukázky tradičních řemesel i vůně pochutin z řady stánků.

O víkendu rozsvítili vánoční strom v Ostravě-Porubě a v Ostravě-Jihu i se zpěvačkou Darou Rolinc.
Na rozsvícení stromů v Ostravě-Porubě a na Jihu dorazily davy i Dara Rolins

Určitě vás zajímá, proč jsem tak výjimečný, že ano? Tak tedy vězte, že ve věku dvaceti let, pří výšce dvanácti metrů a šířce šesti metrů, jsem ozdoben 170 vánočními baňkami, dvaceti 3D zlatými hvězdami, patnácti svítícími hvězdami a dvaceti LED rampouchy. Navíc se kolem mne půvabně vlní mašle a na špičce září hvězda.

Dokonce každou hodinu od 15 do 21 hodin (kromě 18. hodiny) umím za jemného podkresu hudby zablikat. To je znamení, že mě doslova hřeje, když vidím a slyším další příběh od maminky nebo tatínka, kteří se svými dětmi u mě stojí a vypráví jim, že za pár dnů přijde Ježíšek. Přeji všem pohádkově šťastné a veselé! Jó a pošlete mi hlas ;-)

Před Novou radnicí v Ostravě budou lidé zpívat koledy. A nejen tam

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce