Letošní vánoční veselí v centru města stálo po letech slibů opravdu za to. A logicky tak v lidech vzbudilo očekávání pro příští rok. „Přiznám se, že letos jsem zde asi pošesté, což se mi ještě nestalo. Ano, patrně jsou lepší,“ svěřila se v poslední den jejich konání paní Jana z Mariánských Hor.

Důvod zlepšení je zřejmý. Peníze. Po letech, kdy trhy ze svého rozpočtu zajišťoval zhruba čtyřmi miliony korun zejména městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, se letos se štědrým darem sedmi milionů korun připojil také magistrát. Ten dříve přispíval částkou několika milionů korun. Vánoce v centru města tak tentokrát stály 10,5 milionu korun. Za příspěvek se mohly nakoupit zcela nové stánky, taverna s rozhlednou, vánoční osvětlení a další výzdoba. Kvalitní byly atrakce ruské kolo, kolotoče, vláček, velbloud i doprovodný kulturní program. Během čtyř týdnů na pódiu vystoupila spousta známých hudebníků Eva Farna, Marek Ztracený, David Deyl, Markéta Konvičková, Tomáš Savka nebo kapely Nebe a Buty.

JÁSALI I PRODEJCI

Bohatší byla i nabídka punče a vánočních specialit. Třeba koloniál František lákal na pečené kaštany. „Za tři roky, co peču kaštany, to byl pro můj krámek největší úspěch, byla to nejnáročnější sezona, ze které jsem si vzal poučení a příští rok se budu snažit prodej ještě vylepšit. Pro pečené kaštany si ke mně přišli lidé ze zhruba 25 zemí! Kromě Evropanů to byli lidé z Pákistánu, Koreji, Vietnamu, Jihoafrické republiky, Argentiny, Íránu. A třeba s mladíkem z Ruska jsme si zazpívali u flašinetu Kaťušu,“ říká majitel koloniálu František Petrovič z Frýdku-Místku, který během týdne prodal 35 kilogramů a o víkendech až padesát kilogramů pečených kaštanů.

Mezi stánkaři se objevily dokonce i pštrosí speciality. „Na vánočních trzích v centru Ostravy jsme letos byli poprvé, předtím jsme prodávali v Opavě. A Ostrava nás velice překvapila, jaký lidé o pštrosí výrobky paštiky, klobásy a další měli zájem,“ říká spokojeně majitel Farmy Pštrosí Vršek Wieder Pavel Wieder z Hněvošic.

Podle něj si lidé nejvíce objednávali a kupovali dárkové bedýnky. „Těch se prodalo okolo čtyř stovek. Jsme spokojeni a příští rok bychom se chtěli ostravských vánočních trhů znovu zúčastnit,“ dodává Pavel Wieder.

„Významný rozdíl byl letos v tom, že se lidé konečně vraceli! Nemyslím si, že jich přišlo víc, ale tržby vzrostly a nebyly v nich žádné výkyvy. Tyto trhy byly prostě nejlepší,“ shrnula Marta Pražanová z Vánočního baru, kde lidé chodívali třetím rokem na punč a svařák.

Premiéru na vánočních trzích v Ostravě má za sebou také foodtruck známého ostravského bistra Hogo Fogo, který byl umístěn v Solné ulici. „Překvapil nás zájem o naše domácí punče a teplé limonády. Vzhledem ke konkurenci jsme byli překvapeni, jak se k nám lidé vraceli. Obecně jsme slyšeli od zákazníků chválu nejen na naše produkty, ale na celé trhy,“ řekla Zuzana Ovšáková, spolumajitelka foodtrucku. „Asi třikrát jsme byli dokonce kompletně vyprodaní, bylo to vždy v sobotu,“ uvedla Ovšáková a jedním dechem dodala, že už teď mají několik nápadů, čím na trzích zaujmout příště.

NÁVRHY NA ZLEPŠENÍ

V minulých letech se stávalo, že v dopoledních hodinách byly trhy liduprázdné, letos to neplatilo. A tak i další prodejci pěli ódy, jiní se rovnou zaměřili na to, co pro příště zlepšit. „Chtělo by to přidat ještě více stánků, ať lidé více chodí i k nám z vnější strany,“ připomínkovala Jana Lukášová, jež zde prodávala vánoční ozdoby. „Chtělo by to větší výběr dárkového zboží,“ říkali jiní prodejci. „Rozšiřte trhy do dalších ulic,“ naznačovali samotní návštěvníci.

Ti nejvíce poukazovali na chybějící stolky, kde by si kelímky či tácky mohli odložit a nejít přitom přes půl náměstí. Umístit je zde přitom musejí pořadatelé, stánkaři by kvůli vlastnímu vybavení museli vydávat účtenky EET. „Jednou z možností dalšího vylepšení je právě možnost rozšíření pultíků,“ uvědomuje si nedostatek mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková. „Nejlépe opět se stříškou jako u taverny,“ poukázala mluvčí na oblíbenou novinku.

VÍC TAKOVÝCH AKCÍ

Radost měli i v okolních podnicích. Cestou na trhy lidé navštívili i živnostníky, kteří jinak v centru spíše strádají. „Letošní trhy hodnotíme velmi pozitivně. Zavládla pravá vánoční atmosféra a lidé konečně měli důvod se vracet. A koneckonců to pomohlo i našemu centru, po dobu trhů měli prodejci vyšší tržby,“ podotkla manažerka OC Laso Olga Kvapilová, kde letos před Vánocemi dávali oproti účtence punč zdarma za každý nákup. „Často jsem slyšela slova chvály, z čehož mám osobně velkou radost a do budoucna chceme v nastoleném trendu pokračovat,“ shrnula starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová. Nechme se tedy překvapit, jaké budou ostravské Vánoce příště.