Slavnostní rozsvícení vánočního stromu v sobotu 25. listopadu na Masarykovo náměstí v Ostravě přilákalo davy lidí. Ve stejný den v centru města odstartovaly také vánoční trhy. Prodejci ve stáncích nabízejí samé voňavé dobroty. Tradiční i netradiční.

Kapří hranolky i jmelí

Návštěvníci si zde mohou dopřát nejen horkou čokoládu, trdelník, kávu, bramboráky, sýry, pomazánky, ale i kapří hranolky, klobása z divočáka i jelena, halušky a samozřejmě svařák a punč. Kolik za to vše zaplatí? Na kolik zde letos vyjde jmelí? Deník zjistil ceny.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu, 25. listopadu 2023, Ostrava.
Hrůza nejen na pódiu? Rozsvícení vánočního stromu v Ostravě zachraňovali andělé

Nejvíce stánkařů na Masarykově náměstí nabízí nejrůznější druhy punčů a teplých převážně alkoholických nápojů. „Ve stánku prodáváme šestnáct druhů punčů, speciální novinka je konopný punč, který obsahuje látku CBD a čtrnáct procent alkoholu. Ceny jsou od 60 korun do 120 korun,“ uvedla Karolína Fucimanová, která prodává ve stánku s punči. Dále do netradiční nabídky patří Jack Daniels punč a Aperol Spritz punč za 100 korun.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu, 25. listopadu 2023, Ostrava.Zahájení vánočních trhů a slavnostní rozsvícení vánočního stromu, 25. listopadu 2023, Ostrava.Zdroj: Deník/Vladimír Pryček

V dalším punčovém stánku na Masarykově náměstí prodávají přes deset variant alkoholického nápoje. Za bílý punč návštěvníci zaplatí 80 korun, za punč s rumem nebo vodkou 65 korun a se slivovicí 70 korun. Punč bez alkoholu stojí 50 korun. 

O několik stánků dál stojí jiný stánek s nabídkou nejrůznějších nápojů. Klasický punč zde stojí 70 korun, svařák 60 a medovina opět 70 korun.

Vánoční je speciálně pražená 

Nealkoholické horké nápoje pro děti a dospělé, například horká čokoláda stojí 70 korun a za speciální praženou vánoční kávu se šlehačkou lidé zaplatí 95 korun, za čaj návštěvníci zaplatí minimálně 45 korun.

Společnost Veolia Energie začala bourat jednu ze tří chladicích věží Elektrárny Třebovice, 23. listopadu 2023, Ostrava.
VIDEO: Panorama Ostravy se mění. První ze tří třebovických věží mizí před očima

„Na Masarykově náměstí je skvělá atmosféra a vzhledově jsou trhy krásné. Ceny u prodejců jsem čekal levnější a jde na cenách poznat, že se zdražuje,“ řekl návštěvník Marek Paluch. Cappuccino stojí 75 korun a Flat White 85 korun.

Na vánočních trzích stojí stánky s rozmanitou nabídkou pokrmů. Ceny jsou lehce vyšší. Z kraje trhů stojí stánek s nabídkou halušek se zelím a uzeným masem, farmářských brambor nebo špekáčků na černém pivu s cenou 45 korun za sto gramů. Za masovou směs se zeleninou majitel stánku požaduje 59 korun za sto gramů. Vedle je stánek se syrovými nitěmi a lidé za dvacet kusů zaplatí 75 korun.

Klobásy z divočáka i jelena

„V nabídce jsou uzenářské výrobky z plemene prasat mangalice, zvěřinové klobásy, maďarské a holandské sýry nebo například čabajky. Ceny jsou úměrné kvalitě, možná jsou vyšší, ale kvalita výrobku odpovídá,“ uvedl stánkař Radek Buzinis. Například kachní klobása stojí 90 korun za sto gramů. Dále klobása z divočáka nebo jelena 60 korun za sto gramů. Cena za farmářský bůček nebo krkovici je 43 korun za sto gramů.

Do nejzajímavější nabídky na vánočních trzích v Ostravě patří prodejci s neobyčejnými hranolky. V nabídce jsou sumčí, candátí a kapří hranolky. „Pocházíme z Přerova a prodáváme kapří, sumčí a candátí hranolky, dále horkou čokoládu a brambůrku. Na vánoční trhy do Ostravy jezdíme každý rok. Na rozsvícení vánočního stromu jsme se po celou dobu nezastavili. Ceny jsou stejné jako v minulém roce 150 korun za porci hranolek,“ prozradil prodejce Tadeáš Bareš.

Slepé rameno řeky Odry v okolí Landeku, 25. listopadu 2023, Ostrava.
Měl ho za divočáka? Myslivec zastřelil rybáře v místech, kde je zákaz rybolovu

Z jídla je na výběr z langošů. Základní ve stánku stojí 100 korun, jestli si lidé na pokrm přidají tatarku, kečup a sýr nebo zakysanou smetanu a opečenou slaninu zaplatí 150 korun. Podobně stojí i chlebová placky, nejméně za placku návštěvník zaplatí 130 korun. Ze sladkého jsou v nabídce například frgály a za půlku borůvkového zaplatíte 125 korun. Trdelník stojí 100 korun. „Na trzích se mi hodně líbí, ale vánoční strom byl hezčí minulý rok, atmosféra je velmi příjemná. Ceny jsou za mě přijatelné. Na trzích je nejlepší trdelník a každý rok si jeden koupím,“ řekla návštěvnice Andrea Hýlová.

Poslední z nabídky na trzích jsou vánoční věnce, jmelí a domácí doplňky. Vánoční věnec stojí 345 korun a zlaté jmelí nebo větve jedle 55 korun. „Ve stánku prodáváme jmelí a svícny a pocházíme z Ostravy ze Šenova. Ceny se od minulého roku nezměnily a pořád jsou stejné,“ informoval majitel stánku David Podešva.

A takto hodnotí sobotní zahájení vánočních trhů v Ostravě a rozsvícení vánočního stromu za organizátory Pavlína Merendová, PR managerka Ostravské Vánoce:

„Rozsvícení vánočního stromu je standardně jednou z nejnavštěvovanějších akcí Ostravských Vánoc, těší nás, že tomu tak bylo i v letošním roce. Stánkoví prodejci si v návaznosti na vysokou návštěvnost pochvalovali tržby ze zahajovacího dne akce. Rozmístění stánků odráží zkušenosti z minulého roku, kdy je gastro zóna umístěna dále od pódia a lidé tak mohou konzumovat občerstvení v akusticky klidnější části náměstí. Ti, kteří si naopak chtějí punč vychutnat při poslechu koncertu na pódiu se k pódiu tradičně sami přesunou. Situování gastro zóny do jedné části náměstí navíc ulehčuje logistiku distribuce a svozu vratných kelímků a umožňuje nám lépe udržovat pořádek a čistotu food zóny,“ uvedla pro Deník Merendová.

Vánoční poutákZdroj: Redakce