V závěru pracovního týdne před první adventní nedělí běžně začínají vychvalované vánoční trhy na Masarykově náměstí a vedlejším Kuřím rynku. A radnice Moravské Ostravy a Přívozu s jejich pořádáním od 27. listopadu do 23. prosince počítá nadále i letos.

Ostravská Slunečnice. Ve výřezu nahoře primátor Ostravy Tomáš Macura, dole náměstek primátora Ostravy pro sociální věci a zdravotnictví Zbyněk Pražák.
Policie šetří týrání seniorů ve Slunečnici. Jak kauzu vidí vedení Ostravy

„Nevíme, jaká budou omezení v prosinci, ale předpokládáme, že nadále bude problematické shromažďování většího počtu osob,“ řekla Deníku Hana Lajčíková z kanceláře starostky s tím, že počet stánků, které už stojí na náměstí, byl kvůli nutnosti dodržovat stanovené rozestupy snížen zhruba o polovinu na třiadvacet.

Ne celý den

Navíc místo plánovaného kulturního programu bude hrát pouze reprodukovaná hudba a stánky nebudou otevřené celý den, jako bývalo zvykem, ale jen od 12 do 18 hodin.

„I když děláme vše pro to, aby obyvatelé Ostravy mohli prožívat vánoční atmosféru při rodinných procházkách centrem, konečnou podobnu trhů nakonec může ovlivnit vývoje epidemie covid-19,“ avizuje Lajčíková, že aktuální záměr trhy uspořádat se bude odvíjet od vývoje epidemiologické situace a vládních nařízení. Vánoční výzdoba však bude plnohodnotná.

Náměstek hejtmana MS kraje Jiří Navrátil (vlevo) a ministr vnitra ČR Jan Hamáček.
Náměstek hejtmana Navrátil se zlobí na Hamáčka. Čtěte dopis z Ostravy do Prahy

Z příprav zatím neslevili ani v Porubě. „Snažíme se být optimisty a vánoční program stále připravujeme v rozsahu, v jakém na něj byli lidé zvyklí z minulých let,“ uvedl mluvčí radnice Martin Otipka. Jedinou výjimkou podle něj je rozsvícení vánočního stromu, akce které se účastnily tisíce lidí. „To je letos nereálné,“ upozornil na komorní rozsvícení světel. Definitivní rozhodnutí o podobě vánočního jarmarku a o tom, zda vůbec bude, padne v Porubě na konci listopadu.

Obdobně k situaci přistupuje nové vedení Mariánských Hor a Hulváků. „Chceme být připraveni na všechno a neberte to prosím jako frázi. Rozhodně se s trhy nechceme rozloučit, a v omezené podobě je nadále připravujeme. Chtěli bychom živou hudbu v omezeném počtu, chtěli bychom trhy, ale musíme čekat, jaká bude epidemiologická situace,“ řekl nový starosta Jiří Vávra.

Na Jihu bez trhů

Opačný postoj už ale v předstihu přijala radnice v nejlidnatější městské části Jihu, kde bylo na přelomu roku dokončeno nové moderní náměstí a těšili se tam na první ročník vánočních trhů.

A DOKUD nebude kolaudace, které brání oprava zřícené opěrné zdi, ohledně jejíž příčiny se přou cestáři se stavaři, potrvají trable okolo Prodloužené Rudné nadále.
Fraška pokračuje. Kolaudace Prodloužené Rudné je odložena prý kvůli pádu stěny!

„Vzhledem ke stávající situaci jsme upustili od plánovaného konání vánočních trhů na náměstí Ostrava-Jih, které se měly uskutečnit od 1. do 23. prosince,“ informovala mluvčí Gabriela Gödelová, podle níž i zde budou stromy rozsvíceny bez programu pro veřejnost. „Náhradou je Živý advent, plánovaný na první adventní neděli, a netradiční realizace s názvem Rozsvícení vánočních stromů světla, kdy v jednotlivých částech obvodu rozsvítíme v rozmezí hodiny čtyři symbolické světelné stromy.

Tradiční rozsvícení vánočního stromu a program se nechystá ani před ostravským magistrátem na Prokešově náměstí. „Radnice a náměstí budou vyzdobeny na základě výběru veřejnosti stejně jako loni,“ řekla mluvčí města Andrea Vojkovská.

K TÉMATU

Novoroční ohňostroj on-line?

S otazníkem je nyní také pořádání oblíbeného novoročního ohňostroje na kruhovém objezdu v Hrabůvce. „Je připraven, ale uvidíme, zda bude možné jej realizovat. Budeme čekat do poslední chvíle,“ uvedla mluvčí radnice Ostravy-Jihu Gabriela Gödelová. Pokud se ohňostroj uskuteční, radnice jej bude přenášet také on-line a prostřednictvím vysílání rádia Čas i s hudebním doprovodem. 

Vizualizace toho, jak by mohla v budoucnu vypadat křižovatka tří moří u obce Rokytnice  u Přerova.
Nenávratné škody v celém regionu! Ostrava je tvrdě proti kanálu Dunaj-Odra-Labe