Samotní policisté hovoří o velké naivitě. „Zřejmě šlo o neznalost zákona, ale také o neuváženost, či lehkomyslné jednání,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie.

A co vlastně student provedl? „Svůj volný čas trávil tím, že na několika místech v Ostravě, především v části Mariánské Hory, fixem vytvořil nápisy na různé budovy, skleněné výplně oken, ale také na kontejnery,“ dodala Michalíková.

Nezákonně odložený odpad.
Muži v Ostravě odkládali odpad, kde neměli. Dočkají se pokuty

Jednalo se o nápis SOVA, který byl v některých případech doplněný o obrázek. Výtvory měly často velikosti okolo půl metru. Při malování používal lihový fix, celkem šlo o čtyřiadvacet míst. Mladík se po odhalení ke všemu přiznal, litoval toho, co provedl, a dokonce se sám pustil do čistění.

„Podle jeho slov mu vůbec nedošlo, že se dopouští protiprávního jednání a už vůbec ne trestného činu. Sice svého jednání lituje, dokonce již kontaktoval poškozené a na vlastní náklady nápisy postupně odstraňuje, přesto mu hrozí trest,“ dodala Michalíková, podle které jde o varovný případ.

Otevření první veřejné vodíkové plničky v ČR v Dolní Oblasti Vítkovic, 28. června 2022 v Ostravě.
V Ostravě jede první vodíková plnička automobilů v Česku! Za kolik natankujete?

„Nastává období prázdnin, více volného času jak pro děti, tak studenty, proto chceme tímto upozornit na lehce vytvořený problém, byť jen z nudy. Mnozí si neuvědomují, že i vytvořený malý nápis – třeba jen fixem – například na budovu, popelnice či dopravní značky je protiprávní jednání a tímto se dopouští trestného činu poškození cizí věci. V tomto případě je ze zákona možno pachateli uložit trest odnětí svobody až na jeden rok,“ varovala Michalíková.

Během krátké doby jde o další objasněný sprejerský čin. Nedávno policisté informovali o dopadení dvou mladíků, kteří v Ostravě vytvořili desítky obrazců. Jejich díla se objevila především v Hrabůvce a Zábřehu, zavítali však i do centrálního obvodu. Čmárali po budovách, tramvajových zastávkách, ale i po sloupech a zábradlích. Nápisy měly často tuto podobu: SPIDY, SPIDY 23 XX a PRXTIVY. Výtržníci nakonec neodolali pokušení a svými výtvory se pochlubili na sociálních sítích.