Deník se nedávno rozhodl pomoct rodině s dvěma šestiletými handicapovanými chlapci. Ve spolupráci s nadací Šťastná hvězda, která rodinu vybrala, uspořádal charitativní akci.

Jediným přáním lidí, kteří se na prvním ostravském Kabelkovém veletrhu Deníku podíleli, bylo dát dohromady takovou částku, aby jednomu z postižených chlapců zaplatila nákladnou léčbu v klimkovických lázních. Díky ní by se totiž život obou manželů, samotného chlapce i jeho dvojčete výrazně zlepšil, protože šestiletý Vašík by konečně mohl začít chodit.

„Klukům je šest let a ani jeden nemluví. Oba se léčí s epilepsií. Zatímco u Jarouška se povedla dostat pod kontrolu a motorický vývoj nakonec dohnal, Vašíčkův stav navíc komplikuje ještě dětská mozková obrna. Vnímá pouze hmatem a sluchem, a bez pomoci nedokáže chodit," přibližuje maminka obou chlapců.

Ta si nepřeje, aby její jméno bylo zveřejněno. Pro Vašíčka by největším přínosem byla speciální léčba v lázních, která však není hrazena zdravotní pojišťovnou. Nyní ji bude moci díky našim čtenářům podstoupit.

„Terapie trvá 28 dní a stojí okolo 50 tisíc. Cvičí se při ní ve speciálním oblečku za pomoc různých popruhů, který byl původně navrhnut snad pro kosmonauty. Pomohl už rozchodit děti, které předtím nebyly schopné udělat ani krok," popisuje maminka. Kabelkový veletrh se uskutečnil 10. října v ostravské ČEZ Aréně, vybralo se několik desítek tisíc korun a povedlo se dokonce i překonat cílovou částku. Peníze budou rodině za přítomnosti zástupce nadace předány na jaře příštího roku. Vašík terapii podstoupí v létě, jelikož bližší termín nebyl v lázních volný.

„Jsme moc šťastní, že se nám díky úsilí, pomoci, dobré vůli a štědrosti mnoha lidí podařilo vybrat takový obnos peněz, který zajistí zaplacení speciální terapie nehrazené zdravotní pojišťovnou pro Vašíčka. Tato léčba je velkou šancí, aby zvládl samostatnou chůzi. Proto všem, kdo se podíleli na pořádání veletrhu, sběru kabelek, a těm kdo věnovali kabelky nebo koupením kabelky přispěli, srdečně děkujeme," vyjadřují své nadšení rodiče chlapců ze Slezské Ostravy.