Od března je tak na veřejném portálu nově zpřístupněno zobrazování stanovišť včelstev. Nové opatření má zlepšit domluvu mezi zemědělci a chovateli včelstev, hlavně pak při ohlašování chemických postřiků.

Dosud museli včelaři vždy do konce února nahlásit počty a stanoviště včelstev na příslušném obecním úřadě. Tam se pak povinně informovali zemědělci nebo lidé, kteří plánovali použití chemického postřiku. Důvod byl zřejmý, zabránit případné otravě včel. Nejméně dva dny před samotným postřikem pak musel být tento záměr včelařům, jejichž úly se nacházely v dosahu pěti kilometrů, oznámen. Tato povinnost zůstává, včelaři už ale nemusejí chodit na úřady. Nově je totiž přesný počet jejich včelstev a to, kde se jednotlivé úly nacházejí, evidováno v registru půdy, který je zcela veřejný. Záměrem Ministerstva zemědělství České republiky je zjednodušit komunikaci právě mezi zemědělci a včelaři.

REGISTR JE VEŘEJNÝ, MOHOU JEJ ZNEUŽÍT ZLODĚJI

Miloslav Peroutka, člen republikového výboru Českého svazu včelařů, uvedl, že z pohledu chovatelů včel není portál, do kterého může nahlédnout každý, ideálním řešením.

„Není to dobře. Dříve jsme měli povinnost hlásit stanoviště našich včelstev na obecní úřady. Teď, když bude moci do veřejného portálu nahlédnout každý, se obáváme jeho zneužití. Přibývá krádeží včelstev a pro zloděje může být volně přístupný veřejný portál s informacemi o umístění včelstev bohužel výrazným pomocníkem,“ posteskl si Miloslav Peroutka.

Včelař Jiří Toman má v Ostravě-Proskovicích dvaadvacet včelstev. Podle něj je i mezi samotnými chovateli včel na novou povinnost včelařů nejednotný názor.

„Je pravda, že před chemickými postřiky je třeba včelstva chránit. Na druhé straně ale asi není ideální, aby byl registr, kde jsou přesné informace o umístění včelínů a včelstev, přístup úplně každý. Takové informace by pak mohli opravdu zloději zneužít,“ dodal Jiří Toman.

Jan Rajsigl ze Slezské Ostravy míní, že včelaři, kteří mají úly na svých zahradách u rodinných domků, mohou zůstat v klidu.

„Toho zneužití veřejného registru a krádeží úlů se obávají spíše ti, kteří se svými úly kočují, nebo je mají na loukách či v místech, která jsou pro zloděje přístupná. Vím od kolegů, kteří včelaří v pohraničí, že tam problémy s krádežemi úlů už řešili,“ doplnil Jan Rajsigl.

ALARMY A FOTOPASTI, RADÍ VČELAŘKA

Včelařka Alena Vítková nové opatření ale vnímá pozitivně. Upozorňuje, že při použití chemických postřiků včelám opravdu hrozí velké nebezpečí.

„Otrava může vzniknout i na pár metrech. Ale hlavně, kdo chce krást, cestu si vždy najde,“ dodala Alena Vítková. Zároveň uvedla, že včelaři budou nejspíše muset investovat do zařízení pro snížení rizika krádeží. „Existují alarmy, systémy, které se instalují do úlu. Fungují také fotopasti. Zažila jsem ale i případ, kdy měl včelař úl oplocen, za uzamčenou bránou a stejně jej okradli. Tyto investice do zařízení jsou náklady, které včelař bude muset vynaložit,“ doplnila včelařka.