Včely „obsadily“ plochu, v jejíž blízkosti se vloni pásly tři ovečky plemene Oxford Down, které zde působily jako ekologické sekačky. Letos je provozovatelé outletu nechali na mateřské farmě v Orlové-Lutyni. Kvůli budování dalšího z obchodů v této části outletu měli obavy, že by stavební hluk mohl ovce stresovat. S jejich návratem se však počítá příští rok.

A do té doby si na nové prostředí zvyknou i včely, které později čeká přemístění úlů. „Jde o dočasné umístění. V budoucnu počítáme s menším oplocením prostoru na travnaté ploše v této části areálu, který nebude přístupný veřejnosti. Sem se pak vrátí také ovečky,“ uvedla Jiřina Kmenta z Outlet Arena Moravia.

Vlevo předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska Václav Sciskala, vpravo generální ředitel společnosti Heimstaden Jan Rafaj.
VIDEO: Z Ostravy se stává včelí město. Úly jsou na střeše věžáku i ve věznici

V současné době je v outletu 25 včelstev. Jedná se o kmen včel Singer, který je ideální do dobrých a mírných podmínek s dostupnou snůškou. Dokáže vyprodukovat velké množství medu. Včelstva kmene Singer jsou hojná, včely jsou velmi mírné.

„Umístění včel do areálu našeho outletu je další z aktivit, které využívají velké výhody našeho centra, a to zasazení do přírodní scenérie na břehu řeky Odry i množství přírodních prvků, se kterými pracujeme přímo v areálu centra,“ řekla Kmenta a dodala: „Včely jsou základním kamenem fungování každého ekosystému a jejich hodnota i role v přírodě je nezastupitelná a nenahraditelná. Nespočívá pouze ve výrobě medu, jehož zpracování v budoucnu také plánujeme, ale především v opylování rostlin, stromů a keřů.“

Medobraní v Heřmanické věznici, květen 2023, Ostrava.
Med Bručoun z ostravské věznice si koupit nemůžete, projekt však sklízí úspěch

Včelí úly lze v Ostravě nalézt na řadě tradičních i nezvyklých míst. Nedávno jsme informovali o úlech na střeše věžového domu v Moravské Ostravě, pravidelně také sledujeme včelí dění za zdmi Věznice Heřmanice.