Ve FNO pracuje v současnosti 540 lékařů, jejich průměrný plat loni byl 83,3 tisíce korun. Nemocnice zaměstnává celkem 1335 všeobecných sester a porodních asistentek, které loni v průměru vydělávaly téměř 36,2 tisíce korun.

„Celkový obrat nemocnice činil loni přes 5 miliard, jedna miliarda šla na léky, půl miliardy na zdravotnický materiál, mzdové náklady činily 2,2 miliardy. V současnosti nemáme zásadní problém, co se týká počtu a kvality personálu. To platí pro lékaře i zdravotní sestry,“ poznamenal Svatopluk Němeček.

V letošním roce má FNO v plánu investovat zhruba 600 milionů korun, z toho 350 milionů z vlastních zdrojů. Kromě dostavby pavilonu péče o matku a dítě by měla letos na podzim začít i výstavba psychiatrického pavilonu.

Petr Šilhán, primář psychiatrického oddělení FNO vysvětlil, že při plánování nového psychiatrického pavilonu se přihlíželo i k reformě psychiatrické péče.

„Ta klade důraz na to, aby se v budoucnu narovnala nepřirozená dominance dnešních psychiatrických léčeben nad ostatními segmenty péče. Cílem tak je i posílit psychiatrickou péči ve všeobecných nemocnicích. Ve FNO po dostavbě pavilonu získáme namísto současných 24 lůžek kapacitu 66 lůžek na 3 stanicích. Ty budou mít rozdělený režim, bude tam i stanice pro neklidné pacienty. Dětské ambulance, které jsou v současnosti nedostatkovou komoditou, nahradíme komplexním centrem dětské psychiatrie,“ upřesnil primář Petr Šilhán.

Fotogalerie: Vizualizace psychiatrického pavilonu

Rekonstrukce pavilonu péče o matku a dítě, jejíž dostavba se zdržela, by měla být dokončena letos na jaře. „Platí, že hrubé dokončení stavby má být hotovo do 31. března. Pokud tento termín dodržen nebude, naskakuje zhotoviteli za každý den prodlení sankce 50 tisíc korun plus náhrada škody,“ poznamenal náměstek ředitele FNO pro techniku a provoz Ivo Žolnerčík.

Pokud bude rekonstrukce zmíněného pavilonu pokračovat podle harmonogramu, mělo by se nové pracoviště otevírat 1. září letošního roku. Kapacita porodnice a neonatologie bude rozšířena, umožní místo současných 1800 až 2000 porodů zvýšit kapacitu na 2500 porodů.