Kdo ale zvítězí, nebylo ani při letošní lidové slavnosti, kterou v ostravském obvodu Lhotka pořádají od jejího znovuobnovení v roce 1993 letos už po dvacáté, až tak důležité. Návštěvníci se přišli do ostravského obvodu na slavnost hlavně pobavit.

Vpůl třetí prošel částí Lhotky slavnostní krojovaný průvod, ve kterém nechyběly mažoretky z Krokodýlu Ostrava, skupina Historického šermu Keltik i občané Lhotky včetně starosty Josefa Šrámka. Průvodu vyhrávala dechová hudba pod vedením Josefa Dluhoše mladšího.

Po dekorování krále a královny 2012 vystoupily na hřišti mažoretky, své umění předvedli i šermíři. Pak už následovala lidová veselice s tancem. Moderátorem lidové slavnosti ve Lhotce je herec Národního divadla Moravskoslezského Vladimír Polák.

Večerním překvapením byla show Rock& Roll Bandu Marcela Woodmana.

„Trochu jsem měl obavy, aby vyšlo počasí. Zatím to vypadá slibně, svítí sluníčko a ani až tak velké vedro, takže by to mělo být všechno v pohodě. Lidí se sešlo hodně," pochvaloval si starosta Lhotky Josef Šrámek.

K tématu:

Honění krále je slavnost, která má podle pověsti souvislost s třicetiletou válkou. Místní chasníci měli honit v době třicetileté války švédského krále s jeho družinou.

Slavnost byla obnovena po pauze vynucené v minulém režimu na počátku devadesátých let minulého století.

V první cvičné jízdě šátek dokázal z tyče šikovně chytit do ruky Adam Glumbík. Ve druhé cvičné jízdě se šátku nezmocnil nikdo. Ve třetí jízdě, která už rozhodla o vítězi, projeli první tři jezdi v plném trysku kolem tyče, ale šátek se nepodařilo sebrat ani jednomu. Zvítězil tak Lukáš Fojtík, který byl králem už v letech 2003 a 2005.