Zeleň na části ulice U staré elektrárny nad budovou radnice ve Slezské Ostravě je čerstvě vysekána. Je to jedno z míst, kde se má letos začít se stavbou bytových domů. „Budou se tam stavět tři obytné domy. Někdy v červnu by se mělo začít. Už je to schváleno,“ uvedl starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř.

Původně tam mělo stát bytových domů pět. „Po domluvě s developerem se ale počet budov snížil. Místo nich tam vznikne hřiště a plochy pro děti,“ sdělil starosta s tím, že obce se snaží působit na developery, aby vedle bytů vznikaly i prostory pro volnočasové aktivity a další infrastruktura. A aby projekty byly citlivé k okolní zástavbě.

Také letos by se mělo začít i s budováním viladomů s celkem třiašedesáti byty na nedaleké ulici Na Františkově. Tam jsou už zhruba dva roky dokončené základy s podzemními garážemi. Poté ale dělníci stavbu opustili. Tehdejší investor, developerská společnost Orco Property Group, se totiž dostal do ekonomických potíží a na pokračování stavby už peníze neměl. Loni rozestavěný objekt zakoupila společnost Trikaya.

„Plánujeme, že letos stavbu zahájíme. Nyní jsme ve fázi hledání takového technického řešení, které nám umožní uspořit náklady při stavbě, ale při zachování stejné kvality. Chceme se totiž dostat na co nejnižší prodejní ceny bytů,“ informoval Alexej Veselý ze společnosti Trikaya.

Developeři to jednoduché nemají, bytových komplexů se na Hladnovském kopci a okolí plánuje více. A ani ty, které byly postaveny v minulých letech, ještě nejsou zcela naplněny. Vyčištěný pozemek se nedávno vyloupl i pod ulicí Hýbnerovou. I když se zastavením této plochy to zatím „horké“ není. „Majitel si chtěl upravit pozemek. O žádné územní nebo stavební povolení zatím nebylo požádáno,“ řekl vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu slezskoostravské radnice Karel Kosmák.

Vedle bytů vznikají ve Slezské Ostravě i administrativní budovy. Dokončuje se například polyfunkční dům v ulici U Staré elektrárny, jejímž investorem je společnost Vae Therm. Vedle kanceláří v ní mají být i tři byty a kavárna. V ulici Michálkovické se zase dokončuje budova Revírní bratrské pojišťovny a přes cestu i objekt, který bude součástí Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.