Ještě před dvěma týdny Poruba s rozvojem parku nesouhlasila. Porubané ani vedení obvodu si nepřáli, aby se Vědecko-technologický park v Ostravě-Porubě dál rozšiřoval, a zabíral tak pole u Myslivny. Ale město už v té době mělo v areálu nakoupeno dvacet hektarů půdy za téměř sto milionů korun a čekalo na souhlas městského obvodu k územnímu rozhodnutí. Bez něj by totiž nemohla na pozemku vznikat infrastruktura pro budoucí investory.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bude se porubská vozovna stěhovat?Centrální park nebo bydlení pro seniory. Tyto projekty by mohly nahradit porubskou vozovnu tramvají. Vedení obvodu by smyčku rádo přesunulo třeba do Martinova.
Více se dočtete už zítra, v sobotním tištěném vydání Moravskoslezského deníku. 

Městský obvod Poruba se po několika jednáních s městem dohodl. „Vedení města nám na několika jednáních představilo projekt, který má být v areálu realizován, a jeho důležitost v budoucím rozvoji zaměstnanosti a informačních technologií," uvedl tiskový mluvčí Poruby Martin Otipka. Proto nakonec obvod přehodnotil své původní stanovisko.

„Chápu důvody Poruby, proč odkládala svůj souhlas. Z jejího pohledu se jedná o zástavbu území, které ještě doposud není zasaženo žádnou zástavbou," komentoval vývoj Kajnar.

Až deset let

První etapa rozšiřování areálu může trvat až deset let. Během této doby město postaví cestu vedoucí k pozemku a území zasíťuje. Na rozvoji Vědecko-technologického parku se bude podílet tým pracovníků složený z reprezentantů městského obvodu, magistrátu i pracovníků Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava. Poruba tak bude i nadále informována a bude se podílet na budoucím vývoji části svého území.

„Zároveň jsme dostali příslib primátora, že se město zapojí do aktivit porubského obvodu zaměřených na ekologii. Právě na ekologické projekty náš obvod klade důraz," dodal Otipka. Jmenovitě se tak jedná například o pomoc při vytváření investičního záměru přestěhování vozovny dopravního podniku z centra Poruby.

V souvislosti s touto kauzou ostravští zastupitelé odsouhlasili změnu statutu. Město tak bude mít větší pravomoci při rozhodování o projektech, které jsou významné v oblasti vědy, výzkumu, životního prostředí a zaměstnanosti v průmyslových zónách.

„Silné postavení obvodu bylo nastaveno v polovině devadesátých let. Nyní jsme oslabili vliv obvodů u některých projektů," okomentoval změnu Kajnar. V budoucnu by se tak město mohlo vyhnout zdlouhavým jednáním kvůli souhlasu s územním rozhodnutím, jehož neudělení blokuje realizaci projektu.

TEREZA PINTÉROVÁ