Ostrava Kdo bude v Ostravě vládnout následující čtyři roky? Otázka, na kterou prozatím nikdo nezná odpověď. Podle představitelů politických stran, které se probojovaly do ostravského zastupitelstva, se stále diskutuje.

„Pokračujeme v jednáních s ostatními partnery. Upřednostňovanou variantou pro nás zůstává čtyřkoalice s hnutím Ostravak, lidovci a ODS. Víkendová jednání ale přiblížila možnost nalezení dohody také v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz," uvedl lídr hnutí ANO Tomáš Macura. Michaela Závodná za hnutí doplnila, že koalice v obvodech by měly být vytvořeny na stejném půdorysu jako vedení velké radnice.

„Obávám se, že vliv pana Macury na jeho lidi není velký. Za osm dní se nebyli schopni domluvit. Dnes večer s ním mám schůzku a čekám nějaké stanovisko; pokud se to nikam neposune, začneme jednat s někým jiným," informoval včera odpoledne lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák.

Podle lídra KDU-ČSL Zbyňka Pražáka je to v současné chvíli v rukou hlavních aktérů velkých stran. „Během víkendu jsem neměl žádná jednání ani schůzky, takže ani nevím, zda se k něčemu strany dobraly," podotkl v krátkosti Zbyněk Pražák.

Obvody čekají na město

Nic jistého prozatím není ani v Porubě, kde volby vyhrála ČSSD. Ze 45členného zastupitelstva získala 12 mandátních křesel.

„Žádná dohoda ještě nepadla. Čekáme na to, jak dopadne město. Čeká nás však schůzka s hnutím ANO," uvedl krátce po poledni lídr sociálních demokratů v Porubě Petr Mihálik, který současně kandidoval také na post senátora. Ve druhém kole ho ale s necelým šestiprocentním náskokem porazil kandidát hnutí ANO Peter Koliba.

Slova Petra Mihálika potvrdil také vedoucí kandidát ODS Jan Dekický.

„V tuto chvíli nevíme nic nového. Průběžně vedeme jednání se všemi demokratickými stranami. Dá se říct, že čekáme na výsledek koalice velké radnice v Ostravě. Nejednáme pouze s komunisty," podotkl Jan Dekický.

Další a další jednání

Podobně to vypadá také v centrálním městském obvodu. „Jednání stále probíhají, každý den. A to se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. Nikoho jsme z nich prozatím nevyloučili. Žádná dohoda však uzavřena nebyla," uvedla jednička kandidátky hnutí Ostravak v Moravské Ostravě a Přívozu Petra Bernfeldová. Stejně se vyjádřila také Jana Vajdíková z ČSSD. „Není rozhodnuto. Jedná se napříč všemi stranami. Prozatím není žádná strana, se kterou bychom do koalice nešli."

Nejinak je na tom nejlidnatější ostravský obvod Ostrava-Jih. Vítězné hnutí ANO vyčkává. „Diskutujeme stále se všemi stranami, které se dostaly nad pětiprocentní hranici. Žádná dohoda se zástupci z řad budoucích možných koaličních partnerů podepsána nebyla," řekl Deníku za hnutí ANO na Jihu Martin Bednář.

K TÉMATU

Koalice v Mariánských Horách: Nezávislí, lidovci, KSČM a Ostravak
Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky povede v následujících letech koalice Nezávislých (6 mandátů) pod vedením současné starostky Liany Janáčkové, KDU-ČSL (1), KSČM (1) a Ostravak (1). „V pondělí 20. října se koalice rozrostla o hnutí Ostravak a celkově tak disponuje jasnou většinou devíti z celkem patnácti mariánskohorských zastupitelů," informoval Patrik Hujdus, dvojka na kandidátce Nezávislých.
„Hned po volbách jsme deklarovali, že chceme vytvořit širší koalici, která by se opírala o větší počet zastupitelů. To se nám podařilo a můžeme se tak konečně soustředit na naši další práci," doplnila starostka Liana Janáčková. Do opozice tak míří hnutí ANO 2011, které v Mariánských Horách a Hulvákách získalo dva mandáty, Ostravské fórum (2), ČSSD (1) a ODS (1). (lap)