Nanospider proslavil Českou republiku v zahraničí. Češi se s ním pochlubili na celosvětové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Tenoučké vlákno, které vyrábí, se využívá v medicíně, v technických textiliích nebo v automobilovém průmyslu. Například se z nich vyrábějí obvazy a náplasti, které propouštějí vzduch, ale neprojdou jimi bakterie. Nebo filtry do motorů aut, které pak mají nižší spotřebu a emise.

Teď je tato unikátní technologie, kterou vyvinuli čeští vědci z Technické univerzity v Liberci společně s libereckou firmou Elmarco, k vidění v Ostravě. Stala se součástí Demonstračního centra Ostrava, které je umístěno na ploše přes sto čtverečních metrů v areálu Vítkovické střední průmyslové školy a gymnázia v Ostravě-Hrabůvce.V centruje k viděníuž dvacítka různých přístrojů a modelů.

„Nanospider je novou atrakcí centra. Vidět ho mohou studenti všech středních škol z Ostravy i okolí. Kromě této technologie jsou ale v centru i další zajímavá zařízení a modely – například model robotického pracoviště, solárního systému nebo takzvaný levitátor, který demonstruje princip elektromagnetické levitace,“ upozornila Sylva Drábková, manažerka projektu Nové talenty pro vědu a výzkum a proděkanka Fakulty strojní VŠB-Technické univerzity Ostrava.

Demonstrační centrum Ostrava se postupně buduje od začátku loňského roku. Po přípravách a rekonstrukci samostatných prostorů do něj byly na podzim 2010 instalovány modely a přístroje z oblasti mechaniky, poté přibyly modely z oblasti nanotechnologií a fyziky. Převoz Nanospideru z Liberce do Ostravy se uskutečnil na přelomu roku, následovala instalace a spuštění demonstračního provozu.

„Chceme mladým lidem ukázat svět techniky a zejména výzkumu a vývoje poutavou a aktivní formou. Rádi bychom také alespoň na omezenou dobu zpřístupnili Demonstrační centrum v Ostravě široké veřejnosti, například v rámci dne otevřených dveří,“ doplnila Drábková.

Projekt Nové talenty pro vědu a výzkum, v rámci něhož demonstrační centrum vzniklo, propojuje technické univerzity v Ostravě a Liberci a firmy s vyspělou výrobou. Hlavním cílem projektu je najít mladé talentované lidi se vztahem k technice a zapojit je do studia, výzkumu a výroby. Celková hodnota projektu je 17 milionů korun. Na Demonstrační centrum v Ostravě je vyčleněno zhruba 4,7 milionu korun.