„Má bohatou trestní minulost. Opakovaně se dopouštěl loupeží či maření výkonu úředního rozhodnutí v podobě útěků z výchovného ústavu. Právě z důvodu opakovaného páchání trestné činnosti mu byla už jako nezletilému uložena ochranná výchova,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie s tím, že v době poslední loupeže byl právě na útěku ze zařízení.

Kde je Kotva?

K přepadení, z něhož je obviněn, došlo tento měsíc v Ostravě-Jihu. Obětí byl muž (33 let) procházející podchodem poblíž nákupního centra. Cestou za sebou zaregistroval skupinku. Otáčel se a pro jistotu si hlídal odstup.

Ilustrační foto se souhlasem MP Ostrava.
Taková hloupost! Ostravský řidič bez řidičáku na sebe upozornil fatální chybou

Patnáctiletého chlapce, který se od kamarádů oddělil, však přehlédl. Mladík ho oslovil s dotazem, jak se dostane k nákupnímu centru Kotva. Než mu ale stačil odpovědět, dostal ránu, po které spadl na zem. Agresor mu vzal peněženku, platební kartu a mobilní telefon. Pak všichni utekli. Muž okamžitě zamířil na policejní stanici. Vzápětí se rozjelo rozsáhlé pátrání.

Pátrací akce

„Mezi samotným napadením a oznámením uběhly zhruba dvě hodiny. Rozjelo se pátrání po pachateli a jeho kamarádech. I přesto, že samotný útok nebyl spáchán pod kamerami, tak díky městskému kamerovému systému, který je rozmístěn napříč Ostravou, se policistům podařilo vytrasovat jejich pohyb a následně i popis. Díky operativním poznatkům zjistili, kde by mohli být,“ přiblížila pátrací akci Michalíková.

Mladík skončil ve vazbě.Mladík skončil ve vazbě.Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch

Policisté si v Ostravě-Přívoze všimli podezřelé skupiny odpovídají popisu. Na omladinu narazili u křižovatky ulic Sokolská třída a K Lávce. „Při samotné kontrole muži zákona u patnáctiletého chlapce našli mobilní telefon, který byl právě poškozeného,“ dodala Michalíková.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Společnost Liberty jednala s ministry. Z jednání je zklamaná

Čtyři mladíky ve věku 14, 15, 19 a 21 let si převzali kriminalisté z Ostravy-Zábřehu, kteří je postupně vyslechli. Jak se ukázalo, samotné přepadení má na svědomí patnáctiletý chlapec. Vzhledem k věku mu hrozí maximálně jeden rok až pět let vězení, což je oproti dospělým poloviční sazba.

Během krátké doby jde již o druhý případ, kdy ostravský okresní soud poslal do vazby patnáctiletého chlapce. Minulý měsíc to byl mladík, který během několika dnů přepadl tři lidi. Obětem bral telefony a peníze.