A také o jaké profese mají zájem zaměstnavatelé a kam směřuje současné školství. Organizátoři ve čtvrtek 24. listopadu připravili trasu vedoucí třídami a dílnami, kde se high-tech technologie potkávají s tradičními řemesly.

Chloubou SPŠOA jsou laboratoře virtuální reality, které žákům probíraná témata realisticky zobrazí ve 3D. To, co předchozí generace znaly jen z obrázků v učebnicích, dnešní žáci vidí stereoskopicky a v pohybu.

Předregistrace pacientů do nové zubní ordinace ve Městě Albrechticích proběhla důstojně. Přihlásilo se dva tisíce zájemců, ze kterých bude vylosováno tisíc pacientů pro registraci.
Bez fronty a emocí: Pacienty nové zubařské ordinace na Bruntálsku vybere los

Mohou si detailně prohlížet jednotlivé komponenty motorů v pohybu nebo se procházet jadernou elektrárnu. Zkušenost prostorového vidění se žákům hodí v technických předmětech věnovaných konstrukci strojů nebo když se snaží pochopit deskriptivní geometrii. Hned vedle nejmodernější techniky, která starším generacím připomíná scifi, na školách fungují také tradiční řemesla.

Návštěvník Artifexu si uvědomí, že díky novým IT technologiím snad všechny obory prochází překotným vývojem. Ať už jde o stavebnictví, strojírenství, zdravotnictví, vojenství, ale také zahradnictví, uměleckořemeslné zpracování dřeva či gastronomii.

Varhanářská škola 

Raritou mezi školami, které se představily na veletrhu Artifex, je Střední umělecká škola varhanářská Krnov. Jednak proto, že se svými třiceti studenty patří k nejmenším školám, ale především je jediná v republice. V celé Evropě existují už jen dvě podobné školy. Škola je tak malá, že dokonce i někteří Krnované se domnívají, že zanikla společně s výrobcem největších varhan Rieger-Kloss.

Krnovská premiéra Grand Prix, vyprodané kino pozdravil i Štěpán Kozub.
VIDEO: Krnovská premiéra Grand Prix, vyprodané kino pozdravil i Štěpán Kozub

Varhanářská škola sice byla v roce 1992 založena firmou Rieger-Kloss, ale po jejím krachu se osamostatnila. Škola předává žákům ze všech koutů republiky i ze Slovenska tradici krnovského varhanářství a výroby kytar. Ze školy už třicet let vycházejí znalci hudebních nástrojů a akustiky.

Dnes škola vyučuje kromě varhanářství také další dva studijní obory, uměleckořemeslnou stavbu strunných hudebních nástrojů a design interiéru.

„První maturitní zkoušku vykonávali žáci na naší škole v roce 1994. V tomto roce vznikla i nová tradice adventních koncertů, která přetrvává doposud,“ připomíná krnovská varhanářská škola milou adventní tradici, o kterou Krnované nebudou ochuzeni ani letos.

Holčovice a okolí zažívají mrazivé počasí jako v zimě. Ráno 20. listopadu 2022 zde naměřili mráz 13 stupňů pod nulou.
VIDEO: Třináct pod nulou v podhůří Jeseníků o víkendu nabídlo mrazivou romantiku

Mezi studenty, pedagogy a absolventy varhanářské školy je spousta výborných hudebníků. Třicáté výročí založení školy oslaví adventním koncertem 25. listopadu v 17.30 v koncertní síni svatého Ducha v Krnově.