Dnes začínající rekonstrukce takzvaného „Hlubiňáku“ (též postaru přezdívaného Železňák) se týká jeho severní části ve tvaru „u“.

Právě ta totiž patří obvodu.

„Postupně budou provedeny nové vnitřní i venkovní rozvody elektroinstalace, vody, odpadů i vytápění objektu. Železňák čeká zateplení obvodového pláště a provedení barevně sjednocené fasády,“ říká radní Jihu Markéta Langrová, která řídí odbor bytového hospodářství.

Revitalizaci objektu má na starost firma Bystroň Group, která se ji zavázala stihnout ve lhůtě sto dnů. Hotovo tedy bude do konce letošního roku. Aby se to stihlo, bude prý na místě někdy i sto stavařů a řemeslníků denně.

ZAVŘENÉ PROVOZOVNY

Obchody a služby v této části tak musely s koncem srpna přerušit svůj provoz.

Většina z nich se dočasně přesunula o pár stovek metrů dál například kadeřnictví do Špalíčku, fotostudio do prostor polikliniky a kosmetické centrum se soláriem do OC Vítek v Adamusově ulici. Ale třeba kavárna s restaurací nebo prodejna nábytku náhradní lokalitu nemají.

Majitelé uzavřených provozoven si ale nestěžují. „Věděli jsme o tom asi rok dopředu, všechny termíny byly v pořádku. Za poslední měsíc provozu jsme měli úlevu z nájmu, teď jej neplatíme,“ uvedl například majitel Nábytku Moden Pavel Frais.

Největší komplikace lidem způsobuje uzavření pobočky zdejší pošty. Ostatně právě kvůli ní se o záměru obvodu mnozí dozvěděli.

„Zjistila jsem to před několika dny, když jsem šla na poštu pro důchod, teď holt musím chodit dál,“ ukazuje jedna ze starších obyvatelek Hrabůvky směrem k pobočce u kulturního domu K-Trio, kterou teď mohou návštěvníci využívat místo té zavřené. Ostatně většina přilehlých poboček České pošty bude během rekonstrukce personálně posílena, aby se nevytvářely další fronty.

CELÝ „HLUBIŇÁK“

Další z dorazivších seniorek zase právě zjišťuje, že opravna obuvi, do které mířila, je také uzavřena. „Tak asi pojedu do Karviné, odkud jsme se tady právě přestěhovali,“ říká, krčíc rameny.

U rekonstrukce severního bloku „Hlubiňáku“ ale jeho proměna neskončí. Radnice má od zbylých vlastníků objektu přislíbenou spolupráci a opraveno bude postupně celé obchodní centrum, které dostane jednotný design. „Následovat bude zvětšení parkoviště za poliklinikou, výstavba výtahu do prvního patra obchodního centra a pak i to hlavní úprava celého prostranství a zastřešení jeho části tak, aby se zde mohly konat akce i za nepříznivého počasí,“ popisuje radní Langrová další postup tolik očekávané proměny s tím, že zmíněná proměna volného prostranství je už otázka přelomu let 2018 a 2019.

První část rekonstrukce, tedy dnes začínající severní části „Hlubiňáku“, však skončí do konce letošního roku a vyjde na 30 milionů korun. Poté se do objektu za původních podmínek nájemného vrátí stávající provozovny.