Den vzniku samostatného československého státu totiž patří mezi svátky, kdy obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních musejí podle loni přijatého zákona zůstat zavřené.

Menší obchodníci se naopak mohou těšit na větší počty zákazníků a vyšší tržby.

V Pavle v Radvanicích nakoupíte až do večera  

„Minulý měsíc byl ten státní svátek, kdy velké prodejny otevřít nemohou, také osmadvacátého. Zákazníků jsme tehdy měli hodně, nejvíce lidé nakupovali cigarety a alkohol. A také pečivo a takové ty základní potraviny,“ uvedla majitelka Potravin Pavla v Ostravě-Radvanicích Pavlína Holoubková. Jak dodala, na sobotu 28. října se už připravuje.

Nehoda tramvají na snímku z facebooku od uživatele Alfons Pedro Hynek
Při srážce tramvají v Ostravě se zranilo minimálně 13 lidí

„Objednala jsem o 50 procent více pečiva, než objednávám na běžný den, v sobotu od 15 hodiny bude u nás pro děti připravena halloweenská party,“ řekla provozovatelka Potravin Pavla v Ostravě-Radvanicích.

Jak dále doplnila, otevřeno zde budou mít od 7.30 do 12 a pak od 15 do 19 hodin.

Známá večerka ve Vítkovicích je otevřena nonstop

Potraviny-Večerka ve Franklinově ulici ve VítkovicíchZdroj: Deník/Pavel Sonnek

Prodejna Potraviny-Večerka ve Franklinově ulici ve Vítkovicích stojí na strategickém místě. Je to odsud kousek k Ostravar Aréně a na blízkém parkovišti nechávají auta i fanoušci, kteří chodí na fotbalové zápasy. Zákazníci sem chodí nejen z blízkého okolí, ale i vzdálenějších míst.

„Ví se o nás, že máme otevřeno nonstop, tak to lidé využívají. Když je teď zakázán prodej ve velkých prodejnách o některých svátcích, tak máme těch zákazníků hodně. Co hlavně nakupují? Alkohol i cigarety, rohlíky i salámy, vajíčka i hranolky. Nabídku zboží máme u nás širokou a rozmanitou, takže můžeme naprosté většině zákazníků vyhovět,“ řekla usměvavá prodavačka Petra.

Ostravica Textilia. Ilustrační foto.
Ostrava nemusí platit 1,5 miliardy. Soud zamítl žalobu firmy Amádeus Real

Jak dodává, od 23. do 4. hodiny se prodává přes okénko. „Zákazníků přibývá nejen v už zmíněných svátcích, ale i ve dnech, kdy hrají hokejisté Vítkovic či fotbalisté Baníku své domácí zápasy. Tržby jdou ale nahoru třeba i v létě, když se v nedaleké Dolní oblasti Vítkovic koná festival Colours of Ostrava,“ dodala prodavačka.

Prodejny Hruška v sobotu neotevřou

V sobotu 28. října se neotevřou ani prodejny společnosti Hruška v Moravskoslezském kraji. I když některé z nich mají prodejní plochu menší než zmíněných 200 metrů čtverečních.

„Nedaří se nám domluvit s pekaři. Těm se nevyplatí péct jen pro malé obchody a naše pekárna zásobuje spíše jen okolí Ostravy, kde jsou převážně větší prodejny. A ty musejí mít zavřeno,“ vysvětlil už dříve ředitel společnosti Hruška Pavel Hruzík.

V sobotu 28. října nenakoupíte ani v prodejnách řetězců Kaufland, Lidl, Penny Market, Albert, Globus a dalších obchodech, jejichž prodejní plocha je větší než 200 metrů čtverečních.

Miloš Zeman a Věra Špinarová.
Syn zesnulé zpěvačky Špinarové odmítl převzít státní vyznamenání

K TÉMATU

Takto zelo prázdnotou parkoviště na konci loňského roku, 28. října, u OC Avion v Ostravě.Zdroj: Deník/Lukáš KaboňOBCHODNÍ CENTRA V OSTRAVĚ OC Futurum v Ostravě zůstane v den státního svátku zavřené. Na internetových stránkách zmíněné obchodní centrum informuje, že to platí pro hypermarket, obchodní galerii i Retail park. Otevřeno naopak bude kino Cinestar a prodejna Alza (ta od 8 do 20 hodin).

Také ostravský Avion Shopping Park podle jeho ředitele Tomáše Míčka zůstane 28. října zavřený, přístupný bude jen fitness, FunPark Žirafa a provozovna McDonald’s. OC Forum Nová Karolina bude podle své mluvčí Radky Hájkové otevřeno v den státního svátku standardně jako v běžný den.

„Otevřeno bude mít drtivá většina gastro provozovatelů a služeb. V provozu bude také multikino a fitness. Obecně budou mít zavřeno pouze prodejny s výměrou nad 200 metrů čtverečních tak, jak stanoví zákon,“ dodala Radka Hájková.

Ilustrační foto.
Výluková revoluce! Doprava po městě bude mnohem plynulejší