Všechny tři velké investice safari, Pavilon evoluce i budova s hlavním vchodem měly už být dokončeny. Zatím je však v provozu pouze nový přírodní výběh, který je součástí Pavilonu evoluce. V těchto dnech je obehnán výstražnou ohraničovací páskou. Ta má udržet návštěvníky ostravské zoo co nejdále od expozice. Ve venkovní expozici se totiž zabydluje desetičlenná skupina vzácných kočkodanů Dianiných, a ti pro aklimatizaci v novém prostředí potřebují hlavně klid.

„Výběh kočkodanů je tvořen z části ze skleněných stěn a z části z pletiva. Z toho důvodu musí být plot jištěný zevnitř proti útěku zvířat elektrickým ohradníkem," popsala pracovnice zoo Dana Škorňáková. Na ohradník si kočkodani v těchto dnech zvykají. Zaměstnanci jej proto hojně označili červenobílými fáborky, které jsou umístěny ve krátkých vzdálenostech vedle sebe. „Zvířata si na ně sem tam sáhnou a budou vědět, že je v nich elektrický proud, což není zrovna příjemné," dodala Dana Škorňáková.

Pavilon evoluce

Pavilon evoluce má první obyvatele. Je to tedy známkou toho, že se realizace obří investice konečně blíží ke konci a do nových prostor se nastěhují i šimpanzi?

Desetičlenná skupina vzácných kočkodanů Dianiných v Zoo Ostrava je největší chovnou skupinou tohoto druhu na světě.

„Vše závisí na dokončení vnitřních úprav. Firma, která má na starost umělou vegetaci, na tom pracuje. Doufáme, že koncem října nebo nejpozději v listopadu budeme moci přesunout z jiných částí zahrady další zvířata, kterým pak zase budeme muset dát čas na to, aby si na svůj nový životní prostor zvykla," podotkla zaměstnankyně ostravské zoo.

Jednou větou dodala, že otevření moderního vstupního komplexu je ve hvězdách. Návštěvníci ostravské zoologické zahrady se však do nového pavilonu, který kromě kočkodanů a šimpanzů budou obývat ještě další dvě desítky zvířat, pravděpodobně letos ještě nepodívají. I když se termín podaří dodržet, musí pavilon projít zkušebním provozem. S největší pravděpodobností by se měl Pavilon evoluce otevřít na jaře příštího roku. Naopak safari, kterým už od července projíždí vláček se zvědavými návštěvníky, je plně v provozu a bude fungovat, dokud to počasí dovolí.

„Podle nového jízdního řádu od 1. října jezdí safari expres v pracovním týdnu mezi 12. a 16. hodinou a ve svátky od 10 do 17 hodin. Jízda safari expresu může být s ohledem na pohodu zvířat či z provozních důvodů kdykoli zastavena," přiblížila mluvčí Šárka Kalousková.