Místní aktivisté se nyní rozhodli představit Velký dar v jiném světle, a to doslova. Na vlastní náklady ho nasvítili, aby dle svých slov vyzdvihli jeho pozitiva i ve večerních hodinách. Umělecká instalace svítila zhruba tři hodiny a přilákala řadu návštěvníků.

Nápad

S nápadem nasvícení Velkého daru se na ostravský magistrát obrátil zhruba v polovině prosince Petr Toporcer z Ostravy.

Nasvětlená letošní nová vánoční výzdoba před Novou radnicí, dílo Eriky Bornové s názvem Velký dar - úhel pohledu, na Prokešově náměstí, 22. prosince 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: Jak se vám teď líbí? Kontroverzní dílo v Ostravě zazářilo pod světly

„Dotaz pana Toporcera nás překvapil, ale zároveň potěšil. Pan Toporcer chtěl Velký dar ukázat v jiném světle, protože se mu instalace velmi líbí. Jelikož se světly běžně pracuje, vysvětlil nám velmi srozumitelně svou představu a my jsme souhlasili,“ uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová s tím, že se tak znovu potvrdilo, že umění v ulicích vzbuzuje zájem obyvatel Ostravy.

Představení díla:

„Cílem současného umění je společnost aktivizovat, vzbudit v nich emoce, názor, dialog o věcech kolem nás. Velký dar i aktivita s jeho nasvícením vše zmíněné zcela splňuje,“ dodala náměstkyně Bajgarová.

Světla

Velký dar svítil díky zhruba desítce světel, jejichž instalace však nevyžadovala žádný zásah do samotného díla.

„Jednalo se skutečně pouze o samostojná světla, která měla bílou až modrou barvu a v divákovi tak vytvářela ten pravý zimní dojem,“ vysvětlil autor nápadu a vedoucí realizačního týmu Petr Toporcer.

Vandalové v centru Ostravy zničili sváteční výzdobu.
Kouzlo Vánoc pro ně neplatí. Vandalové v Ostravě zničili sváteční výzdobu

Celé nasvícení v zimním duchu pak umocňovalo také promítání sněhových vloček na budovu ostravské radnice, jež zajistila další čtyři samostatná světla. Podle zjištění Deníku šlo o jednorázovou akci, která se již i s ohledem na náklady nebude opakovat.

Umělkyně

Velký dar je dílem Eriky Bornové, uznávané umělkyně a dcery významného malíře, ilustrátora a výtvarníka Adolfa Borna. Měří na délku i šířku jedenáct metrů, na výšku pak metrů deset. Instalace vznikala v dílnách Národního divadla moravskoslezského pod dozorem ředitele PLATO Ostrava Marka Pokorného - rozhovor s ním na téma vánoční výzdoby NAJDETE ZDE

Instalace vyšla město celkem na dva miliony korun. Erika Bornová se rozhodla svůj honorář věnovat na dobročinné účely.

Vánoční stromy z Moravskoslezského kraje, prosinec 2021.
Je tady POSLEDNÍ ŠANCE hlasovat pro nejkrásnější vánoční strom v kraji

Ostravská i mimoostravská veřejnost však výsledek hodnotila od začátku rozporuplně.

Nasvětlené dílo si můžete prohlédnout ve fotogalerii výše a současně porovnat s jeho podobou na snímcích pořízených při jeho odhalení za bílého dne (fotogalerie níže):