Tato společnost dálkové teplo dodává do 325 tisíc domácností v Moravskoslezském, Olomouckém, Středočeském a Karlovarském kraji, v Praze a na dalších místech ČR. Jak upřesnila její mluvčí Jana Dronská, v Čechách byly dodávky zahájeny už dříve. „V Mariánských Lázních a některých dalších lokalitách už dokonce počátkem září. Ve srovnání s loňským rokem začala topná sezona o několik dnů dříve. Počasí je chladnější,“ dodala Dronská.

Lidem v Orlové a Bohumíně už začala dodávat teplo také společnost ČEZ Teplárenská. „Teplo jsme začali dodávat poté, kdy průměrná denní teplota ve dvou po sobě jdoucích dnech klesla pod 13 stupňů Celsia,“ vysvětlil legislativní podmínky zahájení topné sezony Radim Sobotík, obchodní ředitel ČEZ Teplárenská.

Topit začínají i obyvatelé rodinných domků. „Začalo období, kdy náš dům vytápím plynovým kotlem. Zatím totiž ještě není tak teplo, aby kotel musel jet celý den. Stačí ráno hodinku a pak večer zapnu kotel na hodinku nebo dvě. Až přituhne více, roztopím kotel na tuhá paliva. I ten se sice dá regulovat, ale na rozdíl od kotle na plyn se nedá spustit na hodinku, pak jej úplně odstavit na půl dne a znovu jej roztopit,“ dodal Vlastimil Rotrekl z Ostravy.

Vnímání teploty je subjektivní a závisí na mnoha faktorech, jinak například pociťujeme 20 stupňů v panelákovém bytě a jinak například ve starším rodinném domku, který není zateplený. Obecně se však uvádí, že optimální teplota obytných, ale třeba i kancelářských prostor je kolem 20 až 22 stupňů Celsia. V kuchyni, kde se vzduch ohřívá při vaření a pečení, může být teplota mírně nižší. Ani tam by však teplota neměla být nižší než 18 stupňů. V ložnici nebo místnosti, kde spíme, by pokojová teplota měla být podle odborníků nižší. Takže se má pohybovat mezi 17 až 19° Celsia.

Ale pozor! Pokud vytápíme své byty či domy až příliš, ztrácí vzduch přirozenou vlhkost. Ta by se v obytných místnostech přitom měla pohybovat mezi 40 až 60 procenty. Pokud je vlhkost vzduchu kvůli příliš vysoké teplotě nižší, vysouší se naše sliznice i pokožka.

Ilustrační foto
Spanilá jízda luxusních aut