Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova ČR v roce 1995. Cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňování programů obnovy vesnic a upozornit veřejnost na význam venkova.

„Jsem velmi ráda, že se do soutěže každoročně hlásí tak velký počet obcí a ty nejlépe hodnocené pak můžeme finančně podpořit," uvedla Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj.

Kde v kraji soutěží letos o titul? Hukvaldy, Pržno, Ryžoviště, Slatina, Slavkov, Staré Hamry, Stěbořice, Velké Hoštice, Větřkovice, Zbyslavice, Žabeň

Právě toto ministerstvo každoročně poskytuje oceněným obcím až 32 milionů korun na jejich další rozvoj. Vítězem minulého ročníku je obec Krásná z Karlovarského kraje.

Právě tento kraj má také letos v soutěži nejpočetnější zastoupení s 32 soutěžícími obcemi. Přihlášené obce jsou hodnoceny v nejrůznějších oblastech, společenským životem počínaje přes péči o zeleň či veřejná prostranství až po připravované záměry obce.

„Měsíce květen a červen jsou ve znamení hodnocení krajských kol. Celostátní kolo, do kterého postupují vítězové krajských kol, proběhne na přelomu měsíce srpna a září. Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2016 bude vyhlášen 17. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích," doplnila Veronika Vároši z tiskového oddělení Ministerstva pro místní rozvoj ČR.