V prosinci minulého roku se náklady na proměnu budovy a stavbu parkovacího domu odhadovaly na asi 510 milionů korun bez DPH. Do pěti let, kdy má být stavba podle smlouvy dokončena, se ale v cenově turbulentní době nepochybně ještě zvýší. Riziko prodražení stavby na sebe však podle smlouvy přebírá investor.

Vizualizace koncertní síně v Ostravě.
Ostrava, město vizualizací. Kdy se těchto staveb za miliardy dočkáme?

Tím to však pro město nekončí, naopak začíná. „Město po dokončení staveb odkoupí od investora 15 bytů včetně tří bezbariérových a 90 parkovacích míst v celkové hodnotě téměř 231 milionů korun bez DPH,“ uvedla mluvčí města Gabriela Pokorná s tím, že po odečtení zisků z prodeje a projekčních nákladů vyjde město investice celkem na 182 milionů korun. Tato cena je smluvně pevně daná.

Nový byznys: spolupráce

Soukromému investorovi pak v objektech zůstane 60 bytů, nejméně 75 parkovacích míst a také nebytové prostory. Do roka od dokončení stavby musí investor také zrevitalizovat okolní prostranství a vybudovat dopravní infrastrukturu, která poté bude předána městu.

„Ostrava je svým přístupem k výstavbě bytových objektů ve spolupráci se soukromým sektorem v rámci České republiky průkopníkem. Na investora se přenáší projekční část celého projektu. Investor také bude tím, kdo rekonstrukci budovy a stavbu parkovacího domu projekčně připraví a stavbu zrealizuje, a město nakonec bude vlastnit většinu parkovací ploch a část bytů k nájmu pro širokou veřejnost,“ popisuje strategii města investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Ostudy pomalu mizí

V Ostravě tak po skeletu u krajského úřadu, porubském Domu kultury Poklad či Jatkách ožije další léta chátrající budova. A to by v době dokončení proměny věžáku měla být opět funkční už i Ostravica-Textilia, Grossmannova vila, porubská Černá perla nebo skelet na nábřeží Ostravice.

Nová podoba mrakodrapu Ostrava Tower.
Architekti k mrakodrapu v Ostravě: Třešničkou na dortu bude vyhlídka

„Ještě před pěti lety jsme měli v Ostravě celou řadu významných, ale prázdných a zničených budov či přímo skeletů. Jsem rád, že se nám je krok po kroku daří odstraňovat. Ať se již jedná o objekty v soukromém vlastnictví či v majetku města, spojuje je jedno, a to složitá cesta k jejich záchraně,“ komentoval rozhodnutí zastupitelů primátor Ostravy Tomáš Macura.

Ve věžáku se počítá s byty od 1+kk až po značně nadstandardní byty. V objektu se počítá s řadou moderních technologií, ale například i se zelenou fasádou s centrálním zavlažováním, recepcí či se zelenou střechou u parkovacího domu.