Stovky hraček určených dětem v krizových situacích vyrobili trestanci Věznice Heřmanice v Ostravě. Děje se tak v rámci spolupráce mezi káznicí a moravskoslezskou policií. Přesně před třemi roky brány žaláře opustily první hračky.

Látkové postavičky, sluníčka nebo dřevěná autíčka mají k dispozici členové intervenčního týmu moravskoslezské policie, kteří na místech závažných událostí poskytují psychologickou pomoc. Hračky jim mají usnadnit navázání kontaktů s dětmi. Ty se nacházejí až u třetiny případů, kde interventi zasahují. Děti jsou nejen oběťmi, ale také svědky rodinných tragédií nebo účastníky nehod, při kterých zemřel někdo z jejich blízkých.

Moravskoslezská policie má k dispozici dvaadvacet interventů.

„Nabídnutí hračky, v našem případě dřevěného barevného autíčka či šitého měkkého zvířátka z barevné látky, je nenásilný prvek napomáhající k navázání kontaktu s dítětem i případně k vytvoření nutného prostoru pro samotnou intervenci směrem k dospělému. Hračky, které můžeme dítěti ponechat, udělají radost vždy a napomohou ke zklidnění atmosféry. S užitím hraček v praxi jsme začali v roce 2013 díky vstřícnosti vedení Věznice Heřmanice a jsme za tuto možnost velmi vděčni," zhodnotila tříletou spolupráci koordinátorka týmu krizových interventů Zuzana Baranová.

TERAPIE

Spolupráci si pochvaluje i heřmanická věznice. „Hračky vyrábí odsouzení v rámci pracovní terapie. Ta je v podmínkách věznice zaměřena na aktivaci odsouzených, přípravu k pracovnímu uplatnění, nácvik a fixaci nových dovedností i posílení psychiky," uvedl ředitel věznice Petr Kadlec s tím, že pod vedením odborných zaměstnanců se ve čtyřech dílnách Věznice Heřmanice střídá asi dvacet odsouzených.

„Někteří z nich jsou přitom schopni vykonávat i vysoce kvalifikovanou práci. Pokud jsou výrobky smysluplně využity, v tomto případě slouží-li pro děti zasažené tragédií či mimořádnou událostí, může se pracovní terapie stát u vězněných osob jednou ze stěžejních metod programu zacházení," dodal Kadlec.

O výrobu hraček je mezi vězni zájem. „Šijeme různé hračky. Je to pro mě určitý relax a vyplnění volného času. Ubíhá to rychleji, než kdybych jen hleděl z okna. To, co dělám, má navíc smysl. Vím, že ty hračky dostanou děti, které mají nějaké problémy. Tím snad částečně mohu odčinit to, co jsem předtím provedl. Trochu mě to očišťuje," řekl Deníku muž, který se ve vězení odpykával trest za loupež.

Podobný názor měl i další vězeň. „Šít jsem se naučil až tady, nikdy předtím jsem něco takového nedělal. Ale jsem učenlivý a snažím se. Je radost něco vyrábět pro děti. Je to i zábava a odreagování se od všedních starostí. Tímto způsobem se samozřejmě snažím alespoň částečně odčinit to, co jsem udělal. Hodně mi to pomáhá," řekl trestanec.

POMOC

Tým krizových interventů moravskoslezské policie vznikl v prosinci 2010. Celkem zasahoval u přibližně 700 případů, kdy pomohl více než 1800 lidem.

„Krizoví interventi nejčastěji pomáhali pozůstalým, kteří přišli o blízké při dopravních nehodách, ale také sebevraždách," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Co se týče posledních měsíců a let, nejvíce interventů zasahovalo vloni při srážce vlaku a nákladního vozu ve Studénce.