S výběrem názvu pomohl Deník, který po jarní návštěvě věznice vyhlásil anketu. Jednoznačně vyhrál Bručoun. Etiketa pak vzešla z návrhu trestanců.

Včera se Deník za heřmanické zdi vrátil. „Určitě jsme spokojeni,” zhodnotil po druhé snášce sezonu ředitel nápravného zařízení Petr Kadlec s tím, že vězeňský med budí zaslouženou pozornost. Jako dárek si jej odnesli například zástupci spolupracujících institucí nebo firem, které pomáhají se zaměstnáváním odsouzených. Bručoun potěšil také bývalé zaměstnance věznice, kteří jsou v důchodu. Pro sebe a blízké jej dostali i trestanci, kteří se na chovu včel podíleli.

ROZJEZD

„Řekněme, že to byl takový startovací ročník, kdy se kluci seznamovali se včelařstvím. Letošní rok se podle množství medu nedá hodnotit,” řekl garant projektu, zkušený včelař Josef Blahut z Ostravska.

Při projektu Dobrá (v)úle Vězeňská služba ČR spolupracuje s Českým svazem včelařů. „Všichni víme, že včelařství je důležitá společensko-prospěšná činnost ať už pro opylování rostlin včelami, pro produkci medu a dalších včelích produktů nebo pro bezprostřední spojení s přírodou. Nyní přibyla další pozitivní stránka včelařství může pomoci vězňům nejen smysluplně naplnit jejich volný čas, ale pomůže jim lépe se zapojit do života po ukončení výkonu trestu. Věřím, že projekt bude úspěšný. Že věznic, které se k němu připojí, bude rychle přibývat,“ uvedla před časem Jarmila Machová, předsedkyně Českého svazu včelařů.

V první fázi do tajů včelařství zasvětil dva odsouzené Kamila a Davida, kteří s tímto oborem neměli žádné zkušenosti. Jejich znalosti jsou nyní více než dobré, oba se navíc dále věnují studiu. S odstupem času svého rozhodnutí vydat se na včelařskou dráhu, nelitují. „Určitě jsme udělali dobře. Včelařství je hodně zajímavé. Zkušeností můžeme využít i v běžném životě. Už máme určité plány,” řekl Deníku Kamil.

Zpočátku se stávali terčem různých vtípků a poznámek, později si však získali respekt. A když vešlo ve známost, že se do chování včel mohou zapojit i další vězni, byl o volná místa velký zájem. Nechyběly ani žádosti o protekci.

Nyní se o včely starají čtyři odsouzení, další by v budoucnu ještě mohli přibýt. A práce budou mít více než dost po celý rok. Stočením medu totiž starání se o včely nekončí. I na podzim a v zimě je co dělat. „Je to období oprav, příprav a plánování. A taky období studia,” nastínil průběh dalších měsíců Josef Blahut.

Kolik medu se podaří stočit v příštím roce, si Josef Blahut netroufl odhadnout. Záleží na řadě faktorů. Například letos docházelo ke kuriózním situacím, kdy na relativně malém území měli včelaři naprosto rozdílné výsledky. Někdo stočil medu stejně jako vloni, jiný vyšel zcela naprázdno. U heřmanických včel se dá očekávat větší jarní aktivita. „Ten biotop je spíše jarní. Jaro by tak mělo být silnější,” uzavřel Josef Blahut.

Ilustrační foto
Operátorka linky 112 znalá italštiny pomohla cizincům v nouzi