„Vězeňská služba ČR přijala řadu preventivních bezpečnostních opatření. Týkají se zejména cizích státních příslušníků ve výkonu trestu a ve výkonu vazby. Jsou zavedena ve všech věznicích a vazebních věznicích,“ uvedla mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová s tím, že bližší podrobnosti nelze uvést. Opatření platí i v káznicích v Moravskoslezském kraji.

Opatření

Řada cizinců pobývá ve Věznici Heřmanice v Ostravě. Podle informací Deníku jsou mezi nimi i Rusové a Ukrajinci. „Z bezpečnostních důvodů nemůžeme uvádět konkrétní počty vězňů – cizinců. Věznice Heřmanice, stejně tak jako všechna ostatní vězeňská zařízení, přijala řadu preventivních bezpečnostních opatření,“ uvedla mluvčí káznice Martina Lompová.

Při úpravách prostor v Nové šanci pomáhali i trestanci z Věznice Heřmanice. Březen 2022.
Z bývalých kasáren je sklad. Lidem z Ukrajiny pomáhají také vězni z Ostravy

Jedním z kroků je důsledné oddělení ruských a ukrajinských trestanců.

„V tuto chvíli se nepotkávají ani na oddílech, ani na pracovištích. Jsou také poskytovány častější intervence s psychology a dalšími odbornými zaměstnanci věznice,“ dodala Lompová. Jak ale zdůraznila, veškerá opatření jsou přijata z čistě preventivních důvodů.

Vazební věznice v Ostravě:

„Věznice nezaznamenala žádný případ agrese či nepokojů zapříčiněných situací na Ukrajině,“ uzavřela Lompová.

Podobná situace panuje také ve Vazební věznici Ostrava. Ani zde nemuseli řešit žádné mimořádné události související s válkou na Ukrajině. „Přijali jsme ale preventivní opatření,“ řekla mluvčí káznice Marcela Kvapilová.

Pomoc

Ve věznicích v České republice je ukrajinským trestancům věnována zvýšená pozornost, směřuje k nim i pomoc. Týká se mimo jiné možnosti telefonického spojení s rodinami v jejich vlasti.

Prezident Miloš Zeman na předávání nejvyšších státních vyznamenání. Ocenění dostal také in memorian Petr Lang, oběť střelby ve FN Ostrava.
Vyznamenání pro muže, který se ve FNO Ostrava obětoval pro dceru, převzala vdova

„Spolek Vězeňská duchovenská péče s podporou Vězeňské služby ČR organizuje pomoc odsouzeným a obviněným ukrajinské národnosti v českých věznicích. Pro vězněné Ukrajince je v současné situaci důležité, aby se mohli telefonicky spojit se svými rodinami; někteří z nich ale potřebují peníze na dobití kreditu,“ uvedla mluvčí vězeňské služby s tím, že byl zřízen transparentní bankovní účet.

Opavská věznice:

Věznice v Karviné:

„Lidé ve věznicích sužuje strach o své nejbližší na Ukrajině. Přispět může každý, kdo si dokáže představit jejich bezmoc a nejistotu. Pomoc se bude realizovat ve spolupráci vězeňských kaplanů, vychovatelů a sociálních pracovníků, kteří se znalostí místních podmínek vytipují vhodné osoby, kterým se zakoupí kredit na volání,“ uzavřela mluvčí.