Léto každoročně rozděluje Ostravany na dvě části. Jedni navštěvují jeden hudební festival za druhým, užívají si okamžiků, na které se mnohdy těší celý rok. Jiní ve stejných chvílích zavírají okna, nemohou spát a barvitě popisují, jak se jim doma klepou skleničky. Komu vyjít vstříc? Kdo by měl projevit více shovívavosti?

Ostrava přišla s odpovědí v podobě nové vyhlášky o nočním klidu. První opatření už sice provedla loni, letos ale pravidla opět zpřísnila. Loni mohlo dobu nočního klidu (od 22 do 6 hodin, pozn. red.) „narušit“ 106 akcí. Letos už jen 37. Změny přijali už na jaře ostravští zastupitelé.

„Pokračujeme v hledání kompromisu. Víme, že Ostrava je vnímána jako kulturní metropole našeho regionu. V monitorování situace ale budeme pokračovat i po letošních úpravách a pokud to bude potřebné, pravidla ještě zpřísníme,“ upozorňuje primátor Tomáš Macura.

KDYŽ KONEC, TAK KONEC

Jednou z novinek je přesnější časové vymezení. Příklad: akce loni dostala výjimku a mohla trvat až do druhé hodiny ranní. Pokud však skončila třeba už po půlnoci, ještě další dvě hodiny nemohl proti případnému rušení nočního klidu v okolí místa konání nikdo nic namítat. To se letos změní a doba nočního klidu nastane automaticky po konci povolené akce.

Další stížnosti od obyvatel přicházely na „nevyspalost“ během pracovních dní. I na to nová vyhláška myslí a stanovuje, že během pracovního týdne mohou akce zasáhnout do doby obvyklého nočního klidu pouze dva dny po sobě.

Je zřejmé, že při přehodnocování významu akcí z obsáhlého seznamu nevypadl žádný z „megafestivalů“, ale tří čtvrtinová redukce lidem v jednotlivých obvodech přeci jen slibuje více letního odpočinku.

„Stále platí, že z důvodu velikosti města Ostravy není doba nočního klidu zkrácena na celém území města, ale vždy jen v těch obvodech, kde by obyvatelé mohli být zvukem z hudebních produkci rušeni,“ upozorňuje mluvčí města Andrea Vojkovská, aby si například lidé na druhém konci města neudělali vlastní noční party. Kdo by novou vyhláškou stanovená pravidla porušil, čelí hrozbě pokuty až do výše sto tisíc korun.

K TÉMATU

Které akce se letos mohou konat i po 22. hodině?Colours of Ostrava, Beats for Love, Oldies festival, Ostrava v plamenech, Majáles Ostrava, Festival v ulicích, Slavnosti pivovaru Ostravar, Rozmarné slavnosti řeky Ostravice, Karolina Octobeerfest, Slezskoostravský Rock-Fest, Michalfest, Třebovický koláč, Taneční zábava k výročí otevření hasičárny Svinov, Myslivecké hody Stará Bělá, Jazzopen Ostrava, Radvanické slavnosti, Svatojánské slavnosti, Pouť babího léta, Cirkulum, Polanský krmáš, Pálení čarodějnic v Polance nad Odrou, Letní slavnosti v Plesné, Festival Májová Plesná, Petřkovický Bigboš, Bartolomějský krmáš, Pálení čarodějnic v Nové Vsi, Balkan Bashavel v Moravské Ostravě, Michálkovické pálení čarodějnic, Festival US cars, Revivalfest Michálkovice, Firefest Ostrava, Pálení čarodějnic a stavění Máje v Martinově, Honění krále ve Lhotce, Noční karneval v Krásném Poli, Gulášfest v Krásném Poli, Letní fotbalová zábava v Hrabové, Hošťálkovická pouť.