Tak to kvůli čínské koronavirové nákaze vypadá na počátku prvního letošního pracovního týdne ve všech nemocnicích v Ostravě: Fakultní v Porubě, nestátní ve Vítkovicích i městské na Fifejdách.

„Všichni pacienti nejsou v kritickém stavu, nemusí ani na ARO či JIP, ale bez naší pomoci se neobejdou,“ líčí Lenka Petroušová, zástupkyně přednosty infekční kliniky v Porubě.

Rekordy na infekčním

Tady už ani neleží jiní lidé, než s Covid-19. V pondělí 4. ledna jich je pětasedmdesát… a kdyby chtěli přibírat další, musela by se asi stavět nová budova. „Tolik jsme jich tady od března dosud neměli. Ale doba jejich hospitalizace se už zkracuje, po zlepšení stavu se většinou vracejí domů,“ konstatuje Petroušová. Pacienty s jinými infekcemi berou na interně či dalších odděleních.

Krematorium Ostrava nestíhá zpopelňovat zemřelé. Už v listopadu muselo vybudovat venkovní box pro mrtvé.
Ostrava nestíhá se zemřelými. Nejsme schopni je zpopelnit, říká hejtman Vondrák

Fakultní nemocnice hlásí první lednové pondělí hospitalizaci 197 lidí s čínskou nákazou. Pro srovnání: 22. prosince jich tu leží 129, 27. prosince pak 134 a 31. prosince už 164. „Denně přibývá deset až patnáct pacientů a situace se nelepší. Osmnáct ze čtyřiceti ve vážném stavu je na umělé plicní ventilaci a čtyři na mimotělním oběhu,“ informuje její mluvčí Petra Petlachová.

Očkuje se tady jako na běžícím páse; ještě před koncem roku 650 zdravotníků a 60 chronicky nemocných. „Do úterý vyočkujeme 450 dávek z následujícího závozu a ve čtvrtek očekáváme další várku,“ uvádí Petlachová. Petroušová z infekční kliniky dává například za jediný den vakcínu 130 kolegům. Zájem o ni není nijak malý, a to i ze strany veřejnosti (která má prozatím smůlu).

Čtyři „covid“ jednotky

Prvních šestatřicet dávek vakcíny od firmy Pfizer doráží včera do vítkovické nemocnice patřící společnosti AGEL. „Samozřejmě se předpokládá, že to není poslední dodávka,“ konstatuje její mluvčí Radka Miloševská. I tady je situace podobná té porubské – vyšší zájem o očkování a zaplňující se lůžková kapacita. Byť stále mají rezervu, kdyby počty nakažených ještě rostly.

Policie a strážníci, Ostrava, rok 2020. Ilustrační foto.
Jak covid ovlivnil kriminalitu v kraji. Kapsáři zaplakali, zloději kol měli žně

Vítkovická nemocnice provozuje čtyři „covid“ jednotky, využívá k tomu celé ARO, interní JIP, část neurologie a dvě ze tří oddělení na chirurgii. „Aktuálně tady pečujeme o padesát pacientů, z nichž je jedenáct ve vážném stavu a pět potřebuje podporu umělé plicní ventilace,“ pokračuje Miloševská s tím, že před Štědrým dnem zde pobývá s diagnózou Covid-19 ani ne čtyřicet lidí.

Prostory jsou, chybí lidé

„Kapacitně jsme již naplněni na maximum,“ vzkazuje za fifejdskou nemocnici Andrea Vojkovská. Ze sobotních 101 pacientů s Covid-19 toto číslo stoupá na pondělích 113 (osm lidí v intenzivní péči, tři na umělé plicní ventilaci). Koronavirové jednotky jsou na ortopedii A i B, neurochirurgii, geriatrii F i D, chirurgii E, léčebně dlouhodobě nemocných C, stanici NIP a metabolické JIP.

„Prostorově jsme sice schopni najít další místa, ovšem personálně je zajistit by byl problém,“ míní Vojkovská. A dodává, že o dalším postupu rozhoduje krizový štáb městské nemocnice. Kde se hodlá nechat naočkovat minimálně šest stovek zdravotníků… ale dávek vakcíny je v pondělí 4. ledna k dispozici zatím jen 180. Na pondělí 11. ledna mají dojít další ampule, ale neví se, kolik.

Věřím, že budu imunní…

…nechává se slyšet Miloslav Mazur patřící k prvním zdravotníkům z Nemocnice AGEL Vítkovice, jež podstupují očkování proti čínské nákaze.

Zároveň jedním dechem přidává: „Kdoví, na jak dlouho?“ Vakcínu každopádně považuje – nejen ze své pozice primáře na chirurgii – za v současné době jediný možný způsob, jak zastavit šíření koronaviru, „Vidíme, že se ta situace před všechna opatření nedá jednoduše zvládnout. Očkování má smysl,“ tvrdí Mazur, jenž má za sebou vpich látky z farmaceutické firmy Pfizer do deltového (ramenního) svalu nedominantní ruky.

A po jednadvaceti dnech ho čeká přeočkování, po němž má nastat kýžená imunita. Jako lékař ale moc dobře ví, že Covid-19 se může objevit zmutovaný a bude třeba vakcína nová, což je u očkování proti chřipce zcela normální. „Za sebou mám i dva negativní testy na koronavirus a naočkovat bych chtěl nechat taky rodinu,“ dodává primář vítkovické chirurgie.