Spadlé stromy by totiž mohly způsobit rozvoj mnohem horší kalamity, než jakou byla vichřice. „Kůrovec je za dveřmi,“ obává se ředitel ostravských městských lesů Zdeněk Kwapulinski.

Nejdříve začali lesníci uvolňovat lesní cesty. V pondělí pracovali hlavně v Bělském lese, kde vítr zničil 250 kubíků dřeva. Už zítra se pustí do samotného odklízení stromů, které by byly snadnou kořistí pro nebezpečného brouka. „Musíme začít hned, protože současné teplé počasí je pro kůrovce mimořádně příznivé,“ vysvětlil Kwapulinski.

Zatímco běžně zaznamenávají lesníci první rojení kůrovce koncem dubna, loni se objevil kvůli mírné zimě už v půli dubna. „Pokud bude pokračovat současné teplé počasí s teplotami kolem deseti stupňů, objeví se také dříve,“ konstatoval Kwapulinski. Celkem vítr poničil dvanáct set kubíků lesa, nejvíce ve Staré Vsi. Škoda činí nejméně půl milionů korun. S odklízením polomu chtějí být v Ostravských městských lesích hotovi do měsíce.

Miliony korun bude stát poškozené elektrické vedení energetiky. Bez proudu bylo v sobotu odpoledne, kdy vichřice v Moravskoslezském kraji kulminovala, třináct tisíc odběrních míst. „Podle předběžných odhadů jsme zatím škodu vyčíslili na více než pět milionů korun, to ale není konečné číslo,“ sdělila mluvčí společnosti ČEZ pro střední a severní Moravu Alice Lutišanová. Včera bylo bez proudu v kraji už jen několik desítek domácností, hlavně na Opavsku a Krnovsku.

V Ostravě způsobila vichřice zřejmě největší škodu na domě v Ostravě-Hrabůvce, kterému zničila část střechy. „Za víkend vyjeli hasiči v Ostravě kvůli silnému větru pětašedesátkrát, většinou šlo o spadlé stromy na komunikacích a provizorní upevňování plechů na střechách,“ uvedl mluvčí Petr Kůdela. Dva stromy vyvrátil vítr například na Havlíčkově náměstí v Ostravě-Porubě.