Lidé sledující komunální politiku ve městě tak nějak tušili, že čtvrteční zasedání zastupitelstva bude netradiční, dorazili ve větším počtu, než bývá zvykem. Vyvrcholil na něm převrat o moc a došlo k odvolání čtyř ze sedmi radních, včetně místostarostky Petry Řezáčové (KDU-ČSL) a starosty Pavla Paschka (Občané pro Hlučín).

Právě jeho osoba byla důvodem změny. „Dvě členky naše hnutí opustily a přešly na druhou stranu, to je všechno. Podle jejich vyjádření ve mně ztratily důvěru, víc bych to asi nekomentoval,“ řekl Deníku v přestávce zastupitelstva v tu chvíli už odvolaný Pavel Paschek.

Andrej Babiš se na návštěvě v Hlučíně seznámil také s projektem revitalizace tamního jezera.
Hlučín hraje o obří investici do areálu tamní štěrkovny

Na mysli měl Janu Kameníčkovou a Anetu Pospíšilovou, u nichž se už několik dní proslýchalo, že přeběhnou k ANO. Politické napětí v Hlučíně v posledních dnech a týdnech by se však dalo krájet, ve hře bylo několik scénářů, proto opozice nenechávala nic náhodě a nehledě na rozhodnutí obou političek sestavila i tak nadpoloviční většinu v zastupitelstvu.

Ze stávajících uskupení zůstal v koalici pouze Živý Hlučín se svými třemi zastupiteli, zbytek vedení města tvoří veškerá dosavadní opozice. „To, čeho dosáhla teď už bývalá koalice, je to, že se opozice semkla, působíme jednotně a máme k sobě vzájemně důvěru,“ vytkl části zastupitelů Václav Škvain (ANO).

Předměty do dražby.
Internetová dražba na pomoc Dominikovi skončila

Zasedání se neslo zprvu v hodně vypjaté atmosféře, obě strany barikády si nemohly přijít na jméno. Památným výrokem ve městě se mohou stát první slova Pavla Paschka po svém odvolání. „Děkuji, že jste nám devět let věřili. A teď Bůh ochraňuj Hlučín!“ zvolal.

„Nejsem přesvědčen o tom, že nové vedení města ho povede správným směrem,“ vysvětlil později svá slova pro Deník. „To co řekli, jsou jen politické proklamace, a teprve čas ukáže, jaká bude pravda,“ dodal. Když už bylo jasné, že Paschek nebude ve funkci starosty pokračovat a měl předat vedení zasedání zastupitelstva, až pátý oslovený zastupitel v pořadí s tím souhlasil – a to následně podle očekávaní zvolená nová starostka Petra Tesková (ANO).

Advent na zemědělce 2019.
Oblíbený Advent na opavské zemědělce se k zájemcům znovu vrací

Po svém jmenování a děkovné řeči se jako první jala uklidňovat hlučínskou veřejnost. „Jsme připraveni pokračovat v projektech, které jsou na radnici nastaveny, spolupracovat s nově vzniklou opozicí, pokud jí není lhostejná budoucnost našeho města, a jít cestou vedoucí k rozvoji našeho Hlučína,“ řekla ve svém úvodním projevu starostka Petra Tesková. „Aby má slova nezněla jako klišé, považuji za nutné prohlásit, že nehodláme nijak měnit personální obsazení radnice, městských společností ani nikde jinde, kam bychom se dostali. Zachováme kontinuitu a budeme přemýšlet nad kroky, kterými se budeme ubírat tam, kam míří každý zdravě myslící jedinec. Myslím, že za nás bude Hlučín zase fajný. Kdo jiný než my, kdy jindy než teď,“ oživila Tesková heslo z listopadové revoluce.

Případ s nebezpečným fentanylem.
Muž z Opavy sežvýkal fentanylovou náplast a zemřel. Známému hrozí až 18 let

Hlučín povede její hnutí ANO spolu s uskupením Živý Hlučín, které bylo v koalici i nyní, Hlučíňáky a sdružením nezávislých kandidátů Evropští demokraté. Místostarostou byl zvolen Václav Škvain z ANO. „Nebudu se rozpakovat říct, že některé věci nevím. Ale můžete se vsadit o to, že budu hned pracovat na tom, abych se je naučil a dělat vše pro to, aby naše vláda měla nějaký smysl,“ dodal ve své řeči.

Kdo nově tvoří radu města Hlučína?

Petra Tesková (ANO, starostka), Václav Škvain (ANO, místostarosta), Tomáš Plaček (ANO, radní) Milan Glonka (Živý Hlučín, radní), Rostislav Kloss (Živý Hlučín, radní), Veronika Zoubková (Živý Hlučín, radní), Alfons Laňka (SNK Evropští demokraté, radní)

Jak se změnilo rozložení sil v zastupitelstvu?

PŮVODNÍ STAV:

Koalice: Občané pro Hlučín (6), Živý Hlučín (3), KDU-ČSL (2), ODS (1) = 12 zastupitelů

Opozice: ANO (6), Hlučíňáci (2), SNK Evropští demokraté (1) = 9 zastupitelů

NOVÝ STAV:

Koalice: ANO (6), Živý Hlučín (3), Hlučíňáci (2), SNK Evropští demokraté (1) = 12 zastupitelů

Opozice: Občané pro Hlučín (4), KDU-ČSL (2), ODS (1) = 7 zastupitelů (očekává se připojení dvou zastupitelek, které opustily Občany pro Hlučín, k zastupitelskému klubu hnutí ANO)