Velička vstoupil do povědomí veřejnosti zejména po tragédii v srpnu 2020, při které v Bohumíně při úmyslně založeném požáru zemřelo jedenáct lidí, včetně těhotné ženy a dětí. V rasisticky laděném článku zveřejněném na webu Vlastenecké noviny mimo jiné stálo: „Jedenáct cikánů minus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken.“

Covid a rasismus

Velička byl žalován i za další články na zmíněném webu a sociálních sítích. V nich měl hanlivě a rasisticky komentovat dění ve světě a v České republice, zejména se zaměřením na uprchlíky, muslimy a černochy. Některé články se týkaly i covidové situace u nás. Zazněly v nich výhrůžky vůči vládě, tehdejšímu premiérovi Andreji Babišovi a policii, a to v souvislosti s proticovidovými opatřeními. Dokonce se objevila slova o likvidaci. „Postřílet celou vládu? Pověsit členy vlády? Střílet fízly?“ stálo v jednom z článků. V dalších nechyběly ani vulgarity a výhrůžky.

Nechtěl ženu v taláru

Během soudního procesu, který začal v roce 2022, Velička několikrát podal námitku podjatosti vůči soudkyni. Ta podle něj nebyla objektivní, výhrady měl také proti procesním postupům. Kuriózní byla hned první námitka. Muži, který se netají svými antifeministickými postoji, vadilo, že jeho případ bude řešit žena.

Noc práva v Ostravě, Frýdku-Místku i Novém Jičíně nabídla bohatý program.
Bylo z čeho vybírat. Noc práva lákala na pitevnu, zbraně i zajímavé diskuse

Současně navrhl, aby znalci prověřili její duševní schopnosti. „Navrhuji prošetření mentálního zdraví, duševního rozpoložení a zjištění stavu vnímání reality soudkyně soudním znalcem z oboru psychiatrie,“ avizoval ještě před zahájením procesu na sociálních sítích. Se svými námitkami a požadavky ale neuspěl.

Jsem nevinen

Při zahájení procesu Velička využil svého práva nevypovídat. Přednesl jen své stanovisko, v němž odmítl vinu i to, že by články psal pod vymyšlenými zkratkami a neexistujícími jmény. Zdůraznil, že je autorem jen několika málo článků, ve kterých pouze v titulcích a textech kladl otázky. O dalších článcích prohlásil, že je napsali skuteční lidé.

Ostravští policisté pátrají po ženě, která vstoupila do cesty jedoucí tramvaji.
Neznáte ji? Tato žena vstoupila v Ostravě do cesty jedoucí tramvaji

„Veškeré osoby existují, ale nepobývají na území České republiky. Není žádný přímý důkaz o mém autorství uvedených textů,“ řekl. Vrátil se i ke svému zatčení a domovní prohlídce. Policisty obvinil z krádeže listinných materiálů s tím, že si odnesli čtyři plné pytle a vrátili mu čtyři poloviční. Hovořil také o traumatizujícím a ponižujícím zadržení, po kterém se u něj objevily psychické problémy, s nimiž se od té doby léčí.

Vina a trest

Okresní soud v Ostravě Veličku ve čtvrtek uznal vinným hned z několika trestných činů, za které mu vyměřil souhrnný dvouletý podmíněný trest s odkladem na tříletou zkušební dobu. V trestu zohlednil i nedávné odsouzení za podobný delikt. Ostravský soud Veličkovi také uložil třicetitisícový peněžitý trest. Současně rozhodl o zrušení společnosti Centrální informační agentura, která zaštiťovala webový portál Vlastenecké noviny, kde Velička zveřejňoval své články. Rozsudek není pravomocný. Velička se ho nezúčastnil, požádal o jednání v nepřítomnosti.

K tématu

Tragický požár, který Velička komentoval, vypukl 8. srpna 2000 v bytě v 11. patře věžového domu v Bohumíně. Založil ho Zdeněk Konopka. Zemřelo při něm jedenáct lidí, z toho pět po pádu z výšky. Mezi oběťmi byly i děti a těhotná žena. V bytě probíhala oslava, které se zúčastnili i příbuzní Zdeňka Konopky. Nacházela se zde i jeho manželka, jež se od něj odstěhovala k synovi. S tím se Konopka nedokázal smířit. Osudného dne vypil větší množství alkoholu a v autě vyrazil k domu v Bohumíně. Výtahem vyjel do 11. patra. Ke dveřím si přinesl PET lahve s benzinem, který předtím zakoupil na čerpací stanici. Benzin nalil mezi práh a vchodové dveře. Hořlavinu poté zapálil přineseným zapalovačem. Z místa následně utekl. Po zadržení prohlásil, že chtěl všechny pouze vystrašit. Soud mu vyměřil doživotní trest.