Posledních tisíc kamer bylo instalováno v těchto dnech. Tramvaje jich mají po deseti, autobusy a trolejbusy po pěti až devíti. Každé vozidlo má navíc dvě kamery monitorující prostor před a za vozidlem.

Závažné zločiny

Záběry mimo jiné využívá policie při objasňování trestných činů. Žádostí o poskytnutí záznamů každým rokem přibývá. Zatímco v roce 2022 jich bylo 884, vloni se již jednalo o 1040 případů. A nejde jen o výtržnosti. Často se jedná o velmi závažné zločiny.

Ceny pohonných hmot stoupají.
Ceny benzinu v kraji se na řadě míst vyhouply přes 40 korun. Dá se ale ušetřit

Díky kamerám se řadu z nich podařilo objasnit. Před časem kriminalisté dopadli sexuálního násilníka, jenž v Přívoze napadl a obtěžoval osmnáctiletou dívku. Jak se ukázalo, v centru Ostravy s ní nastoupil do tramvaje. Policisté si vyžádali kamerové záběry ze soupravy, které jim pomohly agresora vypátrat a zadržet. K činu se přiznal.

Napadení v tramvaji

Jindy kamery přispěly k vyřešení brutálního napadení v tramvaji. Jeden z pasažérů v Ostravě-Mariánských Horách bezdůvodně zaútočil na muže. Dal mu takzvanou „hlavičku“ a srazil jej k zemi. Následně ho do hlavy udeřil lahví s alkoholem. Rána byla tak silná, že se lahev rozbila.

Anketa Moravskoslezská sestra roku proběhne i letos.
Anketa Moravskoslezská Sestra 2024 právě odstartovala. Hlasovat můžete i vy

Situaci uklidnila až jedna z cestujících, která na agresora namířila svou legálně drženou zbraň. Útočník se zalekl a vystoupil. Policie zveřejnila záznamy z tramvajových kamer. Muž se na nich poznal a přihlásil se. Prý byl opilý a na nic si nepamatoval. Soud mu vyměřil šest let vězení.

Významný pomocník

„Kamerový systém je velkým pomocníkem policistů. Kamery přispívají ke ztotožnění podezřelých osob či svědků různých událostí, u kterých se nepodařila zjistit jejich identita. Mimo jiné může být kamerový záznam použit jako důkazní prostředek,“ uvedl ředitel ostravské policie Antonín Řezníček.

Exotické destinace budou nově dostupné přímo z mošnovského letiště. Na snímku ostrov Mauricius.
Exotika přímo z ostravského letiště! Thajsko a Mauricius již brzy v nabídce

Podle ředitele DPO Daniela Moryse jsou záběry využitelné i v dalších případech, například při řešení pojistných událostí, které se odehrály ve vozech. „Nejnověji nainstalované kamery v rámci zakázky za více než 22 milionů korun mají ještě kvalitnější obraz a věříme, že urychlí a zjednoduší práci pracovníků všech složek IZS,“ řekl Morys, který cestující ubezpečil, že se záznamy pracují pouze proškolení zaměstnanci speciálního dohledového pracoviště DPO. V současné době má DPO 569 vozidel, z nichž je 527 vybaveno kamerami.