Když už ho někde chytili, po sepsání protokolu a postoupení věci do přestupkového řízení jej pustili. V rejstříku trestů totiž neměl záznam týkající se majetkových deliktů. A jelikož se jednotlivé škody pohybovaly od jednotek korun do stokorun, v daném okamžiku nešlo o trestný čin. A muž vesele kradl dál.

Vsadil na finty

Zkoušel různé finty. „Potraviny v podobě pochutin, masa či instantních polévek si ukryl pod oděv, do tašky či batohu,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie. V prodejnách s oděvy zamířil do kabinky. „Z prodejní plochy si vybral například pyžamo či kraťasy a toto zboží si v kabince oblékl pod svůj oděv,“ dodala Michalíková.

Tento muž je kvůli loupeži stále v pátrání policie.
Poznáte alkoholového gurmána? Vybíravý zloděj kradl lihoviny za tisíce korun

Kolikrát byl úspěšný, ví jen on sám. V desítkách případů jej ale ochranka nebo zaměstnanci zadrželi ve chvíli, kdy se snažil projít bez zaplacení pokladní zónou.

Vše mu procházelo několik měsíců. Jenže i v jeho případě platí známé přísloví: Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.

Sečetli mu to

Jednoho dne se všechno sečetlo. A bohatě to stačilo na překročení trestní hranice deseti tisíc korun. „Vzhledem k tomu, že muž neměl záznam v rejstříku trestů z majetkové trestné činnosti, jednalo se zpočátku o přestupkové jednání. Jakmile však po nějaké době překročila škoda částku 10 tisíc korun, jeho jednání bylo překvalifikováno na trestný čin,“ řekla Michalíková.

Zloděj se vloupal i do garáže Tomáše Černocha.
Seknu se zlodějnami, najdu si brigádu, makat umím. Sliboval Ostravan po dopadení

Muže čekalo obvinění z krádeže. Soud ho dokonce poslal do vazby. „Aby ve svém jednání i nadále nepokračoval, komisařka podala podnět na vzetí do vazby,“ doplnila Michalíková. V případě odsouzení hrozí zloději až dvouleté vězení.

Krádeží v obchodech v poslední době přibývá. Při jejich odhalování pomáhají i všímaví zákaznicí, kteří na zloděje upozorní. „Pokud uvidíte v obchodě osobu, která si například ukrývá zboží pod oděv, obeznamte s tímto prodavače či ostrahu, kontaktovat můžete i linku 158. V případě, že se však rozhodnete pachatele zadržet sami, buďte velmi opatrní. Mohou být agresivní a nebezpeční. Ochrana života a zdraví má vždy přednost před majetkovou újmou,“ uzavřela Michalíková.