Nejde však o práci zlodějů. Nové koše se nacházejí uvnitř prodejen hned za vstupem. Jsou jiné a umožňují ekologické třídění.

„Rozhodli jsme se koše před našimi prodejnami zrušit a nahradit je koši uvnitř prodejen, kde mají zákazníci možnost vytřídit hned několik složek odpadů – papír, plasty, plechovky a sklo,“ vysvětlil mluvčí řetězce Lidl Tomáš Myler.

Rozhodnutí o změně padlo na základě výsledků analýzy komunálního odpadu, kterou provedl Lidl ve spolupráci s Institutem cirkulární ekonomiky. Jak se ukázalo, obsah košů před obchody byl tvořen ze čtyřiaosmdesáti procenty recyklovatelným odpadem.

Hned vedle košů na papír, plasty, plechovky a sklo je uvnitř i nádoba na smíšený odpad. Někteří lidé však ze zvyku či vzteku odpadky vyhazují na zem před prodejnami.

„Pohozené odpadky, které se mohou v souvislosti s odstraněním košů na smíšený odpad případně ve větší míře objevit, pravidelně odklízíme a snažíme se jim předcházet také komunikací směrem k zákazníkům,“ řekl Myler a dodal: „Věříme, že se situace brzy zlepší, a naši zákazníci si, stejně jako my, brzy na třídění odpadu zvyknou a nové koše budou při svých návštěvách využívat."