Kvůli modernizaci trati mezi Havířovem a Ostravou-Bartovicemi je signalizační zařízení na dvou sousedních přejezdech v Datyňské a Václavovické ulici v Šenově nefunkční a vlaky musejí troubit. Lidé z přilehlých domů a ubytovny už toho mají dost, v noci se nevyspí, ve dne zuří. Hluk jde slyšet i do sousedních obcí Horní Datyně a Václavovice.

„Hodně to vnímáme, živě o tom lidé diskutují i na sociálních sítích. Sám bydlím daleko, za kopcem na Lapačce, přesto houkání slyším. Bydlet blízko přejezdu, asi se zblázním,“ řekl Deníku starosta Šenova Tomáš Holuša. „Je to už dlouho nefunkční, je to zvláštní. Táhne se to,“ podotkl.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Jednání se nehýbou, Liberty stále stojí. Otázka zaměstnanosti je v bodu zlomu

Zabezpečovací zřízení na obou přejezdech je mimo provoz zhruba třetím týdnem, jeho oprava je součástí projektu optimalizace traťového úseku Havířov – zastávka Havířov střed. Kdy bude oprava hotová, není známo. Správa železnic na dotaz Deníku do uzávěrky článku nezaragovala a na interaktivní mapě na webu Správy železnic stále svítí termín dokončení 1. února v 16 hodin. Nevyšel však ani aktualizovaný termín zprovoznění 2. února v 16 hodin, se kterým obyvatele seznámilo město Šenov na sociálních sítích. Vlaky stále troubí.

Dvojitá dávka. Kvůli neštěstí odklonili vlaky přes Šenov

„A troubí poctivě! Speciálně po té nedávné tragédii,“ připomněl starosta Šenova nedávné neštěstí v Dolní Lutyni, při kterém uvízl kamion na přejezdu a strojvedoucí vlaku přišel při srážce o život. „Už to trvá dlouho, je to neudržitelné, pro lidi je to obtíž. Se správou železnic komunikujeme, ale moc nám to není platné, mají to naplánováno v rámci opravy celé trati,“ vysvětlil starosta. „Vím, že i lidé jim volají, jsou nešťastní.“

Navíc kvůli zmíněné tragédii v Dolní Lutyni a uzavření tamní trati byla veškerá železniční doprava odkloněna přes Havířov, takže lidé dostávali zejména v nedávných dnech skutečně poctivou dávku troubení. „Bože, kdy už to skončí, někteří se v troubení teda vyžívají – a hlavně v noci,“ posteskla si Veronika Salajková. „Kdy to teda skončí? Sobota 3. 2. a troubení pokračuje, signalizace nefunguje…“ tázal se už o víkendu Martin Kotas.

Zastupitelstvo města Ostravy.
Chtějí konec Coloursů a B4L? Zastupitelé v Ostravě dlouho debatovali o hluku

Houkání rezonující nočním tichem však neštve jen obyvatele přilehlých domů a dalších koutů Šenova, ale i okolních obcí Horní Datyně a Václavovice. „Vzdušnou čarou to máme k přejezdu tři kilometry, přesto houkání poměrně hlasitě slyšíme. Blíž to musí být nesnesitelné,“ chápe nevoli Šenovanů paní Jana z Václavovic.

Některým tak nezbývá, než si z nepříjemné situace dělat legraci. „To by jeden nevěřil, jak mají jednotlivé mašiny rozdílné troubení!“ bere situaci s nadhledem Jiří Matušek. „Skutečně, každý troubí jinak,“ vypozoroval i starosta Šenova Tomáš Holuša. Všichni by ale byli nejraději, kdyby už troubení ustalo.

K TÉMATU

Co na to Správa železnic
Správa železnic později potvrdila, že omezený režim na železničních přejezdech souvisí s rozsáhlou modernizací havířovské stanice. Směrem do Bartovic se provádí úprava kabelů a traťového zabezpečovacího zařízení.
„Protože není možné přejezdy v Šenově uzavřít pro automobilovou dopravu, platí zde od 26. ledna během odstávky přejezdových zabezpečovacích zařízení standardní pravidla pro zachování bezpečného provozu jak na silničních komunikacích, tak na železnici. To znamená vlaky tudy projíždějí sníženou rychlostí maximálně 10 km/h a před přejezdy musí dávat řidičům zvukovou výstrahu,“ vysvětlil mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda, co zde lidé dobře znají z praxe. Jejich nelibost organizace chápe.
„Chápeme, že toto bezpečnostní opatření není příjemné pro obyvatele v okolí, proto bychom jim chtěli poděkovat za pochopení a trpělivost. V současnosti probíhá přezkušování zabezpečovacího zařízení, po úspěšném přezkoušení pak bude možné jej uvést do provozu,“ sdělil mluvčí s tím, že od středy 7. února by už mohl být průjezd bezproblémový.