Dopravní policisté využili dron Letecké služby Policie České republikya vyrazili s ním na úsek dálnice D1 ve směru z Ostravy na Olomouc. Stěžejně se policisté soustředili na situace, kdy vozidla kamionové dopravy nemají při předjíždění dostatečnou rychlost a omezují tak v jízdě ostatní automobily.

„Pokud se podíváme do zákona, jedná se o porušení § 36 odstavec 4 zákona o provozu na pozemních komunikacích. Řidič nákladního automobilu o celkové hmotnosti převyšující 3 500 kg a řidič jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 7 m, nesmí předjíždět jiné vozidlo, pokud k jeho předjetí nemá dostatečnou rychlost, takže by omezil v jízdě ostatní vozidla svou výrazně nižší rychlostí jízdy,“ připomněla policejní mluvčí Soňa Štětínská, což se ale v zadokumentovaných případech přesně stalo.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Lidé zůstávají doma, krize v Liberty nekončí. Schyluje se k tahanicím u soudu

Při několikahodinové dopolední akci zaznamenali policisté celkem 13 takových dopravních přestupků. Jedenáct z nich vyřešili v příkazním řízení na místě pokutami v částce přes 61 000 korun. Zbývající dva přestupky oznámili příslušnému správnímu orgánu.

„Od počátku tohoto roku je stanovena za tento přestupek sankce ve výši 4 500 až 5 500 korun a 6 bodů. Ve správním řízení se jedná o sankci 7 000 až 25 000 korun a 6 bodů,“ doplnila Soňa Štětínská.