Na řadě míst se konaly nejrůznější akce. Jedna z nich se uskutečnila na ostravském magistrátě, kde se na speciální konferenci setkali zástupci Policie České republiky, Probační a mediační služby, Bílého kruhu bezpečí a dalších subjektů spolupracujících s obětmi trestných činů.

Symbol naděje

K Evropskému dni obětí trestných činů se připojila celá Policie ČR, jejíž příslušníci v pravé poledne rozsvítili majáky jako symbol naděje a přicházející pomoci.

„K obětem trestných činů přistupujeme se vší vážností, poskytujeme jim služby krizové intervence i psychologickou pomoc. Propojujeme oběti trestných činů s organizacemi, které poskytují právní pomoc a podporu v celém procesu trestního řízení,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek.

Propracovaný systém

Na pomoc obětem trestných činů se zaměřuje řada institucí a organizací. Například Ostrava má již několik let detailně propracovaný systém.

Pět jednotek hasičů zasahovalo ve středu 21. února 2024 večer u požáru podkroví a části střechy v Ostravě-Hulvákách.
VIDEO: V Ostravě hořel bytový dům, hasiči evakuovali obyvatele

„Pomoc obětem nabízí ve městě osm organizací v jedenácti specializovaných službách či programech. V Ostravě pracuje Tým pro oběti, ve kterém se schází zástupci institucí a organizací věnujících se při své činnosti obětem trestných činů z různých hledisek,“ uvedla Gabriela Pokorná, mluvčí ostravského magistrátu.

Je co zlepšovat

Přestože se obětem dostává stále větší pomoci, je nadále co zlepšovat. „Situace obětí trestných činů se v České republice postupně zlepšuje, avšak pomalu. Problém, který aktuálně vidíme, je sekundární viktimizace obětí, tedy jejich další zraňování po trestném činu,“ sdělila Pavlína Komedová z Bílého kruhu bezpečí s tím, se to týká zejména zvlášť zranitelných obětí.

Muž již chodí o holích.
Muž bodl těhotnou družku. Pak se slovy: „Maruš, já tě miluji!“ skočil z okna

„Chceme, aby práva obětí nezůstávala na papíře, ale fungovala v praxi. Chceme, aby se orgány činné v trestním řízení dokázaly na trestný čin podívat také očima obětí. To je naprosto nezbytné zejména tehdy, když oběti ubližuje blízký člověk či známý, od kterého násilí nečekala,“ dodala Pavlína Komedová.

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:

Hadamczikův vnuk Marcel Barinka: S dědou se občas neshodneme

Zdroj: Deník/Kateřina Součková