Práce na památkově chráněné, leč léta chátrající vile, dostavěné v roce 1924, započaly na konci roku 2021. Vilu v Moravské Ostravě nedaleko dnešního krajského úřadu navrhl jako své rodinné a firemní sídlo architekt František Grossmann, v minulých desetiletích však jeho snový odkaz spíše trpěl. Na konstrukci zaútočila dřevomorka, do vily zatékalo, byly na ni znatelné stavební zásahy z minulosti, zmizelo například dominantní schodiště. I proto nynější rekonstrukce byla poměrně oříšek.

Čtvrté křídlo, předprodej, knižní hit, Knihy Dobrovský, knihkupectví, Ostrava, 25. 3. 2024
VIDEO: Knižní mánie v Ostravě. Na předprodej nového hitu se stála dlouhá fronta

„O to větší respekt mám k profesionalitě všech, kteří se na záchraně domu podíleli a krok po kroku navraceli krásu jednotlivým unikátním prvkům, které se dochovaly, a zabývali se procesy k obnově a zhotovení replik prvků, jejichž záchrana již možná nebyla. Chci proto poděkovat všem, kteří přispěli svým umem i aktivitou k záchraně tohoto výjimečného historického objektu,“ řekl při slavnostním odhalení zrekonstruované vily primátor Ostravy Jan Dohnal, kterého těší, že vedle industriálních památek či zoo bude mít Ostrava nový turistický cíl nejen pro příznivce historie a architektury.

První návštěvníci do vily vstoupí za týden

Vila bude v následujících týdnech zpřístupněna veřejnosti s pravidelným kulturním programem a prohlídkovou trasou, která zájemce blíže seznámí s příběhem Františka Grossmanna a jeho ‚pohádkového paláce‘, jak vilu nazval dobový tisk. „Poprvé se budou moci zájemci podívat do vily už 4. dubna. Detailní rozvržení otevírací doby i další zajímavostí a informace o akcích naleznou zájemci na webu vilagrossmann.cz,“ přiblížila náměstkyně ostravského primátora pro kulturu Lucie Baránková Vilamová s tím, že provoz vily bude zajišťovat městská společnost Černá louka.

Česká televize - Dobré ráno z Ostravy. (vlevo) Richard Krajčo, moderuje Tereza Richtrová a Petr Rajchert.
Česká televize dnes vybírala ředitele pro ostravské studio. Kdy budou výsledky?

Po rozsáhlé rekonstrukci byla vile vrácena její podoba z období Grossmannova života. A byť si jí stavitel příliš neužil, protože po deseti letech od výstavby v důsledku hospodářské krize a finančních problémů zvolil v roce 1933 dobrovolný odchod ze života, při pohledu na zachráněný objekt by jistě smekl klobouk.

Rekonstrukce stála přes 130 milionů

Projekt rekonstrukce Grossmannovy vily připravila společnost PPS Kania a architekt Daniel Vaněk. Cílem bylo vrátit vile původní dispozice a hodnotné prvky. Samotnou obnovu vily provedla firma Morys. „Součástí obnovy vily byly restaurátorské práce, kterých se ujaly renomované společnosti s letitou praxí v oboru. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhly 132 milionů korun s DPH. Památka zatím není dovybavena dobovým nábytkem, ten bude pořízen následně. Návštěvníci však již nyní mohou obdivovat architektonické prvky, obnovené vitráže, dekorativní výmalbu, štukovou výzdobu stropů se zlacením, dřevěné obklady i vestavěný nábytek či výrazně barevné tapety,“ přiblížil investiční náměstek primátora Břetislav Riger.

Agresivní řidič napadl muže v Ostravě-Zábřehu. Policie po něm pátrá.
Pomůžete jej policistům dopadnout? Agresor napadl muže v Ostravě-Zábřehu

Grossmannova vila byla postavena v letech 1922 až 1924. Zkolaudována byla přesně před sto lety, 28. března 1924. Po Grossmannově smrti ji v roce 1937 v dražbě získala Hypoteční a zemědělská banka moravská v Brně. O dva roky později ji koupil ředitel výrobního podniku firmy Eternitas v Moravské Ostravě Josef Ryba se svou paní. Po druhé světové válce rodina odprodala polovinu domu manželům Pišťovým a v roce 1964 vilu jako celek odkoupil národní výbor pro účely zřízení mateřské školy a později školní družiny. Ty chátrající vilu opustily v roce 2005, od té doby byla až do rekonstrukce neobývaná.