Právě starší lidé jsou velmi častými oběťmi trestných činů, především krádeží. „Svou důvěrou a slabostí k sobě přitahují pachatele, kteří umí využít momentu překvapení a můžou je tak připravit o osobní věci či peníze,“ uvedla policejní komisařka Eva Michalíková.

O tom by mohl vyprávět například 83letý muž z Ostravy, který na den 6. září 2021 asi těžko zapomene. Vykračoval si toho dne Jugoslávskou ulicí v Ostravě Zábřehu, ale už svým věkem na sebe upoutal pozornost zloděje, který jej nejprve oslovil s nabídkou výhodné koupě.

Hořící kamion za Hrabyní.
VIDEO: Za Hrabyní hořel v pondělí kamion, silnice byla na čas uzavřena

To senior odmítl, že nemá zájem a pokračoval v cestě. Neznámý muž se však nevzdal a pokračoval v chůzi za starším pánem, kterému zřejmě nedošlo, že ho pořád sleduje a šel přímo do bankomatu. Chtěl si vybrat peníze, které potřeboval na živobytí. Vložil tedy platební kartu, zadal PIN a čekal na vydání finanční hotovosti. V těsné blízkosti však stále byl jako stín neznámý muž, který náhle před seniora vstoupil a z bankomatu si požadovanou hotovost prostě vzal. Než se stačil poškozený stařík vzpamatovat, pachatel byl pryč i s deset tisíci korunami.

To však není jediný případ, který je 47letému muži kladen za vinu. To, že se zaměřuje i na starší osoby, potvrdil u výslechu. Jak se však ukázalo, umí také využít nepozornosti lidí. Další nemilou zkušenost má za sebou 55letá žena. Ta si zkoušela kabelku v jednom obchodě v nákupním centru a svou kabelku měla položenou poblíž, jenže veškerou pozornost věnovala zkoušení nové kabelky.

Stačilo tedy jen pár vteřin a její nevšímavosti využil pachatel, který mrštně vyndal z kabelky pouzdro na doklady, z něhož vyjal osobní doklady, platební kartu i hotovost 4 tisíce korun. Ani on však netušil, že jeho počínání poctivě zaznamenává kamerový systém a díky osobní znalosti kriminalisté podezřelou osobu rychle ztotožnili.

Na video se můžete podívat.

Zdroj: PČR

Komisař 1. oddělení obecné kriminality Městského ředitelství Ostrava tedy ve zkráceném přípravném řízení sdělil podezření 47letému muži ze spáchání přečinů krádež a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě prokázání viny hrozí muži tříleté vězení.

A doporučení závěrem? „Je to stále totéž. Obezřetnost je na místě pořád. Vždy, když jdete vybrat finanční hotovost do bankomatu, podívejte se kolem sebe a přesvědčte se, že ve vaší blízkosti nikdo nestojí. Až poté si peníze vyberte. Při nakupování mějte svou tašku stále na očích, zapnutou a za žádných okolností ji neodkládejte mimo váš dosah,“ přidala obecné rady Eva Michalíková.