Zda se sílící kritika veřejnosti na adresu premiéra Andreje Babiše nebo exministra zdravotnictví Adama Vojtěcha může výrazně odrazit na výsledcích hnutí ANO v krajských volbách, ukáže nadcházející víkend.

O hejtmanovi a "jeho" stávající koalici

Bylo by ale velkým překvapením a možná až šokem, pokud by si pro pomyslné vítězství opět nedošel stávající hejtman Ivo Vondrák. Důvody?

Během čtyř let se vyvaroval skandálů, projevil rozvahu, statečnost i přímý tah na branku v kritických situacích (koronavirová pandemie, krize ve Fakultní nemocnice Ostrava atd.). Nikdo v regionu mu při „vysněné“ práci hejtmana nemůže vytknout nasazení nebo oddanost, přestože u něj dochází ke kumulaci funkcí. Vondrák je totiž na rozdíl od jiných kolegů vidět a slyšet hlavně v rodném kraji. Bát o místo v budoucí koalici se musejí jiní.

Debata Deníku, 25. září 2020 v Ostravě. Ivo Vondrák (ANO).
VIDEO: Podívejte se na sestřih z předvolební debaty lídrů z MS kraje

Kandidáti ODS i KDU-ČSL pětiprocentní hranici podle všeho v pohodě překročí, je ale otázka, zda jim to bude tentokrát stačit a někdo z nich neskončí v opozici.

S kým si dovedou, a naopak nedovedou představit spolupráci v koalici lídři politických stran, hnutí a koalic MS kraje?

Jejich odpovědi najdete
ve VIDEOANKETĚ DENÍKU výše.

Za ODS totiž možná půjde nespokojenost občanů se situací v dopravě. A je jedno, že v jistých případech to není krajská reprezentace, kdo klíčové stavby ovlivňuje. Někde se totiž citlivé stavby obchvatů měst už provádějí, ale bilboardy ODS směrem na Hlučín a Opavu jenom dost nešťastně ukazují, že modrý náměstek hejtmana (Jakub Unucka) je další v řadě, který nedokázal pohnout s vyřešením dopravy tímto frekventovaným směrem.

Stařičký most v Petřkovicích tak nadále zůstává němou připomínkou neschopnosti ostravských politiků. 

Lidovci obecně na české politické scéně moc viditelní nejsou, i když možná neodvádějí špatnou práci. A to jejich konzervativní voliči umí ocenit.

Vyhlídky ostatních?

Slušné vyhlídky i koaliční potenciál mají nejen Piráti, ale také sociální demokraté, kde se pokusí oživit svou politickou kariéru bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar. A vzhledem k tomu, že si spolupráci s Ivem Vondrákem už vyzkoušeli v rolích primátora a rektora VŠB, nedá se vyloučit ani tato možnost, která by kopírovala půdorys vládní koalice.

Spalovna - velké téma regionu.
VIDEOANKETA: Rozšíření spalovny v Ostravě? Lídři stran MS kraje mají jasno!

Kajnarovo první primátorské období je dodnes hodnoceno jako vcelku vydařené. Hlavně proto, že nebylo poznamenáno politikařením jeho tehdejších spolustraníků okolo Lumíra Palyzy a spol.

O tom, jak bude budoucí krajská koalice složena, rozhodnou nejen počty hlasů, ale hlavně skutečnost, s kým bude chtít Ivo Vondrák nakonec spolupracovat. Možnost, že by ho zbylé strany po volbách vyšachovaly, sice existuje. Ale je málo pravděpodobná.

Videoanketa Deníku byla součástí programu druhé části předvolební debaty, která se konala v pátek 25. září v coworkingovém centru Impact Hub v Ostravě. Za přísných hygienických opatření, v rouškách a s dezinfekcí. Větší účasti a přítomnosti veřejnosti bránila epidemiologická situace. Pozvání k debatě přijali stávající hejtman Ivo Vondrák (ANO 2011), Jakub Unucka (ODS+TOP09), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Zuzana Klusová (Piráti), Josef Babka (KSČM) a Petr Kajnar (ČSSD).

Ilustrační foto.
Politici v MS kraji se shodují: Musíme zajistit posunutí útlumu těžby uhlí
Debata Deníku, 25. září 2020 v Ostravě. (zleva) Petr Kajnar (ČSSD), Josek Babka (KSČM), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Ivo Vondrák (ANO), Jakub Unucka (ODS) a Zuzana Klusová (Piráti).
Nejčernější scénář covidu v Moravskoslezském kraji? Polní nemocnice v Gongu!
Debata Deníku, 25. září 2020 v Ostravě.
VIDEOANKETA: Proč jsou důležitá regionální média?